» » » 10 نکته خواندنی از تاریخچه پول

10 نکته خواندنی از تاریخچه پول

پول جزء جدایی ناپذیر زندگی هایمان شده است. اصلا زندگی بدون پول غیرممکن است. اما در تاریخچه پول سرشار از نکات خواندنی است .

بانکی دات آی آر: در اوايل پيدايش اسكناس در ايران صرفا بانك شاهي كه شعباتي در مشهد، تهران، اصفهان، تبريز و شيراز داشت، اقدام به انتشار اين نوع پول مي‌كرد بنابراين هر بانك با توجه به منطقه فعاليت خود اسكناس منتشر مي‌كرد و اين اسكناس‌ها صرفا در منطقه تحت پوشش اين بانك قابل استفاده بود.

پول جزء جدایی ناپذیر زندگی هایمان شده است. اصلا زندگی بدون پول غیرممکن است. اما در

تاریخچه پول سرشار از نکات خواندنی است که در این گزارش به 10 تای آن اشاره می کنیم:

1.پول ظاهراً کلمه یونانی است. الفاظی شبیه پول در انگلیسی داریم.

2.در حال حاضر تقریباً تمام پول مورد استفاده در تمامی کشورهای دنیا اصطلاحاً پول فیات است که به پولی اطلاق می‌شود که دارای ارزش ذاتی نبوده و کنترل ارزش آن در اختیار حکومت است.

3.طبق اطلاعات ثبت شده در كتب تاريخي، پول‌هاي كاغذي ابتدا در كشور چين ساخته و در مبادلات اقتصادي چيني‌ها از آن استفاده شد. اما اگر قصد يافتن تاريخ انتشار اولين اسكناس امروزي را داشته باشيم بايد سري به موزه استكهلم بزنيم. در اين موزه اولين اسكناسي كه سال 1691 ميلادي منتشر شد نگهداري مي‌شود.

4.اسكناس، واژه‌اي كه از زبان روسي (assigunos) وام گرفته شده است، در زمان فتحعلي شاه به زبان فارسي وارد و به اسكناس تبديل شد، پيش از آن در دوره ايلخانيان در ايران انتشار يافت و منشاء پيدايش آن در واقع بحران مالي و خزانه خالي حاكم وقت ايران گيخاتوخان پنجمين ايلخان مغول بود.

5. اولين جعل اسكناس

در اوايل پيدايش اسكناس در ايران صرفا بانك شاهي كه شعباتي در مشهد، تهران، اصفهان، تبريز و شيراز داشت، اقدام به انتشار اين نوع پول مي‌كرد بنابراين هر بانك با توجه به منطقه فعاليت خود اسكناس منتشر مي‌كرد و اين اسكناس‌ها صرفا در منطقه تحت پوشش اين بانك قابل استفاده بود.

همين ويژگي باعث شد تا اولين جعل اسكناس در ايران با شكست مواجه شود. اين اقدام كه در تاريخ 1292 هجري شمسي توسط ميرزا آقا خان اسكناسي صورت گرفت با يك اشتباه كوچك باعث گرفتار شدن جاعل شد.

اين جاعل حرفه‌اي هنگام جعل اسكناس‌دو توماني در مشهد به جاي درج عبارت «قابل پرداخت در مشهد فقط» از عبارت «قابل پرداخت فقط در مشهد» استفاده كرده بود كه جابه جايي اين يك كلمه باعث گرفتارشدنش شد.

6.اولین سکه ای که در ایران رواج یافت، در زمان داریوش اول ( ۵۱۶ ق.م) ضرب شد و نام آن دریک بود.

7.در امپراطوری بابل معاملات بانکی به شیوه ابتدایی آن رواج داشت و حتی بر روی ستونی که قوانین حمورایی (ششمین پادشاه بابل جلوس 1955 وفات 1913 سال قبل از میلاد مسیح (حک شده، مقرراتی برای دادن وام و قبول سپرده‌های تجارتی ذکر و دستوراتی درباره سرمایه‌گذاری نوشته شده است.

8.بعضي از اشکال را روي اسکناس با استفاده از جوهر حرارتي چاپ مي کنند. اين اشکال هنگامي مشخص مي شوند که به آن نقطه حرارت بدهيد. براي ديدن اين قسمت ها مي توانيد آنها را در مقابل نور شديد بگيريد يا دستتان را روي آن قسمت از اسکناس بساييد.

9.نخي که در پول وجود دارد طرحي چاپ شده نيست بلکه واقعا يک نخ است. نخ اسکناس نازک و باريک است و معمولا از جنس پلاستيک يا ترکيباتي شامل پلاستيک است. نخ پول را هنگامي که در چاپ پول، ورقه هاي نازک کاغذ را روي هم قرار مي دهند. با دستگاهي ويژه بين آنها مي کشند. اگر اسکناس را در نور بگيريد، مي توانيد اين نخ را ببينيد. در بعضي از اسکناس ها روي اين نخ نوشته هايي هم وجود دارد .براي مثال نخ صد دلاري هاي جديد پر از عدد صد است.

10.پول الکترونیکی یا پول دیجیتالی، عبارت است از:

ارزش پول منتشره از سوی دولت یا بخش خصوصی که بر روی یک وسیله الکترونیکی ذخیره شده است.
نسخه ی قابل چاپ
نویسنده: فرض اله باقرزاده بازدیدها: 86 نظرات: 0
2018

KHORSHID E SHAB