اقلیم شناسی (Climatology)‏ از ریشه واژه یونانی klima به معنی منطقه و مکان است

و به دانش مطالعه اقلیم و معدل آب و هوایی در یک دوره خاص گفته می‌شود.

اقلیم شناسی شاخه‌ای است از رشتۀ "دانش‌های جوی" (atmospheric sciences) و زیر رشته "جغرافیای فیزیکی" است

که خود جزو علوم زمین به شمار می‌رود.

امروزه اقلیم شناسی دربرگیرندۀ اقیانوس شناسی و زیست-زمین شیمی است.

دانش حداقلی درباره پیش بینی هوا درون اقلیم شناسی قرار می‌گیرد.

نخستین دانشمندی که به صورت علمی به اقلیم شناسی پی برد

یک دانشمند چینی به نام شن کیو (Shen Kuo ) (1031-1095) بود که با مشاهده بامبوهای سنگ شده

در اعماق زمین چنین نتیجه گرفت که اقلیم به طور طبیعی در دوره‌های زمان گوناگون تغییر می‌کند.
آب خواص بسیار مهمی دارد اما گاهی هم به پدیده‌ای تبدیل می‌شود که انسان را با مشکلات بی‌شماری مواجه سازد.

یکی از آنها سیل است که سالانه جان بسیاری از افراد را می‌گیرد.
پدیده طبیعی که کشتار توسط آن از هر بلای طبیعی دیگری بیشتر است. برای درک بیشتر این پدیده بهتر است
به آن کارشناسانه‌تر نگاه کنیم:

آب‌ها از کجا تامین می‌شوند؟‌
مقدار آبی که روی کره زمین وجود دارد در قرن‌های متمادی، متفاوت بوده است.
گاهی اوقات گرمای بیش از حد هوا موجب بخار شدن آن می شود.
اما با این حال چرخه آب در زندگی بشر همچنان ثابت مانده است.
این چرخه به صورت زیر ادامه می‌یابد:

1- آفتاب آب موجود در دریا و اقیانوس را گرم می‌کند
2- آبها بر اثر حرارت بخار شده و به آسمان فرستاده می‌شوند.
3- آب موجود در آسمان خنک شده و در طی مراحلی به ابر تبدیل می‌شود.
4- زمانی که ابرها به اندازه کافی سنگین شدند باران‌ها پدید می‌آیند.
5- باران بار دیگر به زمین رفته و جذب دریاها و اقیانوس‌ها می شود.

این چرخه قرن‌هاست که به همین شکل ادامه یافته و به همین علت است
که مقدار آب موجود در زمین همواره به شکلی نسبتا ثابت باقی مانده است.

اما آنچه که باعث به هم خوردن این چرخه و در نتیجه جمع شدن بیش از حد آب روی زمین می‌شود
تغییرات جوی ناگهانی هواست که سیل را پدید می آورد.

تغییرات جوی:
جمع شدن بیش از حد آب روی سطح زمین سیل را پدید می‌آورد که دانشمندان دلیل آن را ریزش باران بیش از حد در مدت زمان کوتاه عنوان می‌کنند. در این هنگام رودها وظیفه ریختن این آبها به داخل دریاها و اقیانوسها را بر عهده دارند و وقتی مقدار آب بیش از حد باشد امکان طغیان آنها وجود دارد.

آنچه که در تغییرات جوی زمین اتفاق می افتد در فصل‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در طول زمستان از آنجایی که آب اقیانوس‌ها گرم‌تر از هوای زمین است باعث وزیدن باد از خاک به سمت اقیانوس می‌شود.

اما در تابستان هوای روی زمین گرم می‌شود و از آنجایی که از هوای بالای جو اقیانوس‌ها سردتر است باعث وزیدن باد در جهت مخالف زمستان می‌شود به این خاطر آب بیشتری از اقیانوس‌ها بلند شده به سمت زمین می‌آیند.

این بادها که به "موسمی" مشهورند می توانند بارانهای بسیار سنگین را پدید آورند که با آب شدن برف‌ها نیز مطمئناً سیل را رقم خواهند زد.

یک مثال بسیار خوب از باران‌ها موسمی بسیار شدید در دنیا در مصر است. پر آبی رودخانه نیل که معمولا به خرابی نمی انجامد از این مثال‌هاست. اما آب‌ها در این منطقه در زیرزمین ذخیره شده و باعث حاصلخیزی بیشتر خاک‌ها برای کشاورزان می‌شوند.

علت دیگری که می‌تواند به جز باران‌های شدید موجب به راه افتادن سیل شود، جاری شدن آب اقیانوسها به محل‌های مسکونی است. این اتفاق ممکن است به خاطر وزش بادهای خاص باشد و یا آنکه سونامی که همان زمین لرزه زیر آب اقیانوسها و باعث بوجود آمدن موج‌های بلند است ،باشد.

جلوگیری از سیل:
ساخت سدها از جمله کارهایی است که بشر برای کنترل کردن مقدار آب روی زمین می‌تواند انجام دهد. سدها می توانند تعیین کنند که چه مقدار آب به داخل رودخانه‌ها جریان یابد و در عین حال نیروی برق نیز از طریق آنها تولید می‌شود.

اما شکسته شدن سدها هم می‌تواند سیل بسیار مخربی را پدید آورد. زمانی که سد شکسته می‌شود دیواری از آب به سمت خشکی روانه می شود که می تواند فاجعه ای را رقم بزند. همان طور که در سال 1889 در پنیسلوانیای آمریکا شکسته شدن سد در عرض تنها چند دقیقه با وجود هشدارها قبلی جان 2000 تن را گرفت.

اما اینکه چطور آبهای روان شده روی زمین تبدیل به سیلاب شوند بستگی به آن دارد که خاک منطقه چقدر توان و تحمل آبهای جاری شده را برای جذب کردن به زمین دارد و یا رودخانه های آن تا چه حد گنجایش دارند.

به عنوان مثال خاک جنگلها به راحتی آب را جذب می‌کنند اما اگر منطقه ای از سنگلاخ باشد جذب آب در سنگ به سختی صورت می‌گیرد که ساخت کانالها در شهر می تواند به جاری نشدن سیل‌ها کمک بسیاری کند. زمانی که شهرها ساخته می شوند و خاک را لایه‌هایی از مواد ساختمانی فرا می‌گیرد و قسمت اعظمی از "اسفنج طبیعی" زمین که آب را به زمین جذب می کند از بین رفته است بنابراین باید راهی برای هدایت آب پیدا شود..

دیوارهایی هم که در کناره رودخانه‌ها ساخته می شوند گرچه می توانند تا مسیری مشخص آب را درست هدایت کنند اما مشکل دیگری که دارند آن است که دقیقا همان منطقه ای که دیوار پایان می یابد آب کناره های بیشتری را از آن خود می کند و به مرور زمان اگر مقدار آب رودخانه زیاد شود سیل را در مناطق بدون دیوار پدید می‌آید.

سیل:
سیل‌ها می‌توانند بسیار خطرناکتر از طغیان رودخانه‌ها عمل کنند زیرا فشار بسیار بیشتری دارند و می توانند بسیار قدرتمند باشند. سنگینی آب جریان یافته، بسیارخطرناک است و از آنجایی که عمیق به نظر نمی رسد می‌تواند بشر را به اشتباه بیندازد زیرا با اینکه آب در اقیانوسها بسیار مقدار بیشتری دارد اما فشار بیش از حد آب هنگام به راه افتادن سیل است که بیشترین تخریب را به همراه خود دارد و می‌تواند به راحتی اتومبیلها را حرکت داده و خانه‌ها را تخریب کند. به همین علت است که شما می‌توانید درآب اقیانوس و دریا شنا کنید اما به سختی می‌توانید از سیل جان سالم به در ببرید حتی اگر شناگر ماهری باشید.

خطرناک‌ترین انواع سیلاب‌ها همان سیل‌های ناگهانی هستند که مرگبارند زیرا شهروندان از وقوع آنها کاملا بی‌خبرند و به طور ناگهانی با آنها مواجه می‌شوند که قدرت فراوانی هم دارند. این سیلهای ناگهانی معمولا بر اثر بارندگی بسیار زیاد در کوهستانها اتفاق می‌افتد که طی آنها تمامی آبهای جذب نشده به زمین به طور ناگهانی و با فشار روانه شهر می‌شوند و همه چیز را با خود می‌برند.

تجربه نشان داده است که زمانی که در منطقه‌ای سیل به وقوع می‌پیوندد ممکن است هر فردی با رفتن به طبقات بالای ساختمان بتواند خود را از خطر غرق شدن نجات دهد اما این آب پر فشار خسارات فراوانی به بار آورده است که مهمترین آنها گل و لایی است که با خود به داخل خانه ها می آورد که حتی اگر آبها هم به مرور زمان خشک شوند اما بقایای گل و لای همچنان باقی می‌ماند.

یکی دیگر از فجایعی که سیل‌ها با خود به همراه می‌آورند بیماری‌هایی است که معمولا جان انسانها را به خطر می‌اندازد. زیرا معمولا انواع بیماری‌ها از طریق آبی که مانند رودخانه‌ای در شهر جریان یافته است به راحتی منتقل می شوند و به همین علت شیوع بیماری در هنگام سیل بیداد می کند.

بشر تاکنون با وجود پیشرفت‌های بی شماری که در علم شهرسازی و جلوگیری از بلایای طبیعی داشته است هنوز نتوانسته است راه حل مناسب و کارآمدی برای جلوگیری از این واقعه طبیعی پیدا کند.


همشهري آنلاين
ادامه مطلب
نویسنده: فرض اله باقرزاده بازدیدها: 102 نظرات: 0
بیش از یک‌ ماه از تصویب طرح تنظیم اجاره‌نامه در دفاتر اسناد رسمی می‌گذرد و طی این مدت مزایا و معایب این طرح از سوی کارشناسان و دست‌اندرکاران مسکن مطرح شده است.

طبیعتا مشاوران املاک که تاکنون به تنهایی وظیفه تنظیم و عقد قراردادهای اجاره خانه را برعهده داشتند، با اجرای این طرح مخالف هستند و دفاتر اسناد رسمی را رقیبی برای خود می‌بینند و نگران کاهش درآمدشان هستند اما برخی دیگر از کارشناس این بخش معتقدند عقد قراردادهای اجاره در دفاتر اسناد رسمی قانونمندتر است.

به گزارش ایسنا پیش از تصویب این طرح برای تنظیم اسناد رسمی اجاره در دفاتر اسناد رسمی اخذ مفاصاحساب دارایی و استعلام‌های متعدد به موجب قانون، آئین‌نامه یا بخشنامه الزامی بود که پس از تصویب این طرح، رییس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: ‌از این پس مردم می‌توانند از مزایای متعدد تنظیم و ثبت آسان و مطمئن اسناد رسمی اجاره ملکشان در دفترخانه‌ها برخوردار شوند.

اما تصویب این طرح انتقادات و مخالفت‌هایی را از سوی مشاوران املاک به همراه داست تا آنجاکه رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک تاکید کرد: این طرح ادامه نخواهد داشت.

قلی‌خسروی که همواره بر دریافت کد رهگیری پس از انجام معاملات مسکن تاکید دارد، درباره اعطای کد رهگیری از سوی دفاتر اسناد رسمی گفت: پس از تصویب این طرح و تنظیم قرار‌داد اجاره خانه در دفاتر اسناد رسمی پیگیری شد که دفترخانه‌ها کد رهگیری صادر کنند اما مشاهده شد سامانه‌ای که بدین منظور در دفترخانه‌ها ایجاد شده هنوز کد رهگیری صادر نمی‌کند.

به گفته وی باید وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی با اتحادیه مشاوران املاک مذاکره کنند تا دراین باره به اتفاق نظر برسند.

برخی صاحب‌نظران نیز ضمن طبیعی خواندن گلایه مشاوران املاک از کاهش معاملاتشان، معتقدند تنظیم اجاره‌نامه در دفاتر اسناد رسمی راهی برای قانونمندتر شدن معاملات است اما مردم طی سال‌های اخیر با دفاتر مشاور املاک آشنایی بیشتری پیدا کرده‌اند و این دفاتر هم برای تنظیم و عقد قراردادهای اجاره‌ مسکن تجربه بیشتری دارند. از سوی دیگر برخی دفاتر اسناد رسمی رغبت چندانی نسبت به تنظیم معاملات مسکن ندارند.

در این میان برخی کارشناسان براین باورند که این طرح مزیت و عیب ویژه‌ای ندارد بلکه صحت عقد قراداد و ارائه کد رهگیری به عنوان سلامت معامله مورد نظر است و برای مردم نیز اولویت بازار مسکن وتعادل قیمت‌هاست.

آنچه کارشناسان بر آن تاکید دارند این است که باید تعرفه‌های عقد قرارداد اجاره در دفاتر اسناد رسمی نیز مشخص شود تا در حق معامله‌کنندگان اجحاف نشود البته به نظر نمی‌رسد کمیسون یا تعرفه عقد قراردادها افزایش چندانی داشته باشد و در بازار اجاره‌ نیز تاثیرگذار باشد.
ادامه مطلب
نویسنده: فرض اله باقرزاده بازدیدها: 109 نظرات: 0
صراط:جمهوری نامی (Naminara Republic) جزیره‌ای است در خاور دور که در سال 2006 استقلال فرهنگی خود را از کره جنوبی اعلام کرد. از آن پس با انتخاب رییس جمهوری که خود یک هنرمند گرافیست مشهور است و همچنین مسؤولانی همچون وزیر امور خارجه، شکل جدیدی از حاکمیت برمبنای هنر و زیبایی را به‌نمایش گذاشت که تاکنون، جزیره را به موفقیتی در عرصه جذب گردشگر رسانده است.

این جزیره که وجه تسمیه آن به قرن 15 میلادی برمی‌گردد که سرنوشت مرگبار یک ژنرال معروف کره‌ای در آن رقم می‌خورد، مانند دیگر حاکمیت‌ها، برای خود ویزا و گذرنامه دارد، همچنین پول ملی که در همه جای جزیره قابل تبدیل کردن است و تمبر و سرود ملی و حتا الفبا هم دارد. البته پس از طی مسافتی با ماشین از سئول مرکز کره جنوبی و یک سفر کوتاه با قایق، ویزای ورودی جزیره با خرید بلیت قایق ورودی به آن، خود به خود صادر می‌شود.

بهرامی برای ساخت «رییس‌جمهور یک دلاری» به جزیره «نامی» سفر کرده و سه روز قبل از ملاقات رییس‌جمهور کانگ با دبیرکل سازمان ملل متحد، با او در آتلیه هنری‌اش به گفت‌وگو پرداخته است.

بنا بر روایت کارگردان این اثر مستند، رییس‌ جمهوری نامی که با حقوق ماهیانه یک دلار در این پست فعالیت می‌کند، فقط طراحی نمی‌کند و دستور نمی‌دهد. خودش گچکاری و نقاشی می‌کند و حتا به کارگرها یاد می‌دهد که چگونه عمل کنند. او گوش شنوایی دارد و به نظرات مهمان‌های جزیره به‌دقت توجه می‌کند.

برای نمونه، چترهای واژگونی که از درخت‌های جزیره آویزانند، برمبنای حرف بانوی کهنسالی شکل گرفته که روزی برای رییس جمهور از آرزوی دوران کودکی‌اش مبنی بر واژگون گرفتن چتر هنگام بارش باران گفته بوده و این‌که بزرگترهایش برمبنای غیرمعمول بودن این کار، با انجام آن هیچ‌وقت موافقت نکرده‌اند.

بچه‌ها در «نامی»، از همان کودکی با تصویرسازی و تخیل آشنا می‌شوند. مالکان هم با وجود بیش از 80 سال سن، در تصمیم‌گیری‌های رییس‌جمهور هنرمندشان دخالت نمی‌کنند و به زیبایی‌مداری او کاملا اعتماد دارند. رییس‌جمهور هم از ارتباطات و اعتبار بین‌المللی خود بهره گرفته، هنرمندان محیطی و تجسمی را از سراسر دنیا دعوت می‌کند که برای اجرای ایده‌هایشان به نامی سفر کنند. شکل‌دهی فستیوال‌های بین‌المللی در زمینه‌ موسیقی و کتاب کودک و تصویرگری نیز موجب شده که نام نامی هر چند وقت برمبنای هنر و فرهنگ در خط خبری اول خبرگزاری‌های منطقه و دنیا قرار گیرد.

بچه‌ها و بزرگترها در «نامی» و در غیبت تلویزیون و دیگر سرگرمی‌های مدرن دنیای امروز، نه‌تنها به تخیل و هنر ترغیب می‌شوند، بلکه به کتاب‌خوانی و فاصله گرفتن از دنیای دیجیتالی که امروز کره را به تسخیر خود درآورده تا از این طریق کره‌ای‌ها دنیا را تسخیر کنند، تشویق می‌شوند. اما تنها کتاب نیست که از حرمت و اولیت خاصی در جزیره برخوردار است. هنر محیطی و بازیافتی، در جمهوری نامی، بُعد اصلی هنر تجسمی است.

به هر حال، «نامی» یک جمهوری فرهنگی است که استقلال دارد و با هیچ جای کره جنوبی هیچ شباهتی ندارد؛ تنها نقطه‌ای است که به تسخیر تکنولوژی درنیامده اما با این حال همه کره‌یی‌ها تمایل دارند یک بار هم که شده از آن دیدن کنند. حتا با ساخته شدن سریال معروف «زمستان سوناتا» بسیاری از ژاپنی‌ها هم که عمومشان از علاقه‌مندان سرسخت این سریال عشقی بوده‌اند، به جمهوری نامی سری می‌زنند.

این درحالی است که دولت‌های ژاپن و کره عموما دارای سابقه مجادله و مناقشه هستند. پیشنهاد استفاده از لوکیشن رایگان برای ساخت سریال، از اولین اقدامات رییس‌جمهور کانگ بوده که در شهرت جزیره نقش بسزایی ایفا کرده و تصاویر این سریال امروزه در تبلیغات جذب توریست جمهوری نامی جایگاه ویژه‌ای دارند.«رییس‌جمهور یک دلاری» قرار است
در روزهای آینده برای نخستین‌بار در جمهوری نامی برای رییس‌جمهور آن و اعضای کابینه‌اش به‌نمایش درآید.
آفتاب - خواهر خواندگی بین شهر‌ها و کشور‌ها یکی از قرارداد‌هایی است
که از مدت‌ها قبل بین کشور‌هایی که با هم مشترکات فرهنگی، هنری، تاریخی و... دارند باب است.
مثلا شما در دل آمریکا می‌توانید خیابانی به اسم تهران و محله‌ای به اسم پرشیا ببینید که خب در نوع خود بسیار جالب است.
گزارشی که قرار است بخوانید درباره همین «خواهر‌ خواندگی» و «برادر خواندگی» بین ایران و کشور‌های مختلف دنیاست.

تهران در الجزایر
با یک نگاه به نقشه شهر ویلا یا در الجزایر متوجه می‌شوید که منطقه‌ای به اسم تهران در آن وجود دارد.
این شهر که قسمت فرانسوی‌نشین الجزایر را تشکیل می‌دهد، دارای حدود 3 میلیون نفر جمعیت است.

اصفهان در آلمان
هر قدر شهر اصفهان خوش آب‌وهوا است، خیابانی که خارج از مرز‌های کشور به این نام است
در دل صحرا و در آفریقای جنوبی واقع شده. البته بنا به موقعیتی که شهر اصفهان دارد
این شهر با شهر‌های زیادی خواهر‌خواندگی دارد، یکی از این شهر‌ها فرایبورگ آلمان است.
در اوایل سال 1390 نمایندگان فرایبورگ به شهر اصفهان سفر کردند تا در کانون فرهنگی ایران شرکت کنند.
در این مراسم بود که استارت خواهر‌خواندگی بین دو شهر در آلمان و ایران زده شد.

اصفهان در مالزی
خیابان اصفهان در نزدیکی مرکز شهر کوالالامپور و در فاصله بسیار اندک از میدان تاریخی و معروف مردکا
(Merdeka) و المان‌های معروف تاریخی این شهر مانند مسجد جامع قرار دارد.
این خیابان کوچک در محل تلاقی دو خط حمل و نقل شهری LRT( ایستگاه بانداریا) و KTM (ایستگاه بانک نگارا) قرار داشته
و همچنین در مجاورت مرکز خرید مدرن SOGO واقع شده است.
با تصویر نقشه گوگل، موقعیت خیابان اصفهان در کوالالامپور را مشاهده می‌کنید
اصفهان خواهر‌خوانده 13 شهر گوناگون در جهان است که از این میان می‌توان از بارسلون، اسپانیا، فلورانس ایتالیا،
سن‌پترزبورگ روسیه، یادش رومانی، کوالالامپور مالزی، فرایبورگ آلمان، ایروان ارمنستان، هاوانا کوبا، کویت، شیان چین،
کیوتری ژاپن، لاهور پاکستان،‌داکار سنگال، بعلبک لبنان، بیروت لبنان و استانبول ترکیه اشاره کرد.

تبریز در ایالات متحده آمریکا
در شهر مشهور «رالی» در کارولینای شمالی ایالات متحده، منطقه‌ای به نام تبریز وجود دارد
که به عنوان پایتخت رالی به حساب می‌اید. تبریز آمریکا به عنوان پایتختی به حساب می‌اید
که حاکمان زیادی در آن زندگی کرده‌اند، تبریز آنجا مثل تبریز خودمان یک منطقه باشکوه به حساب می‌آید.

تهران، نیوهمپشایر، چارلستون ایالات متحده آمریکا
یکی از جاده‌‌های فرعی که در آمریکا وجود دارد به اسم تهران نامگذاری شده است.
این جاده زیبا نزدیک شهرستان سالیوان است. در سر شماری سال 2010 جمعیت این شهر 5 هزار و 114 نفر اعلام شد.
دور تا دور این جاده پر از درخت است و در را پر می‌کند. در شهرستان سالیوان که به موازات این جاده است،
روستاییانی زندگی می‌کنند که هر روز برای رسیدن به شهر از این جاده عبور می‌کنند.

دریاچه نراقی در آمریکا
نراق یکی از شهر‌های استان اصفهان است که فامیل تعداد زیادی از مردم ایران شهر «نراقی» است.
جالب است بدانید سال 1980 خانواده‌ای به نام فامیل نراقی در این مکان زندگی می‌کردند
که در کنار خانه بزرگشان دریاچه‌ای بود. این دریاچه به نام همین خانواده نامگذاری شد. اگر در نقشه نگاه کنید،
می‌بینید که یک دریاچه کوچک به اسم «دریاچه نراقی» در دل «مودستو»ی کالیفرنیا وجود دارد
و هنوز به همین نام خوانده می‌شود.

خیابان ایران در آمریکا
در شهر مینه سوتا در آمریکا خیابانی وجود دارد به اسم ایران. این خیابان در 37 کیلومتری شهر مینیاپولیس در ایالات مینه
سوتا قرار دارد. کسانی که اولین بار در این مکان زندگی کردند روستاییان، مهاجران و کشاورزان بودند
اما رفته رفته سبک زندگی شهری وارد این منطقه شد و گروهی از اسکاتلند، انگلیس، ایرلند و... وارد این مکان شدند.
البته یک بزرگراه نیز در همین ایالت وجود دارد که به نام ایران Iran Path Northfield Minnesota, USA است.

خیابان تهران در کره‌‌جنوبی
یک خیابان در بخش گنگ‌نام شهر سئول کره‌جنوبی وجود دارد که نامش تهران است. شرکت‌های «سامسونگ» و هینیکس»
دفاتری در این خیابان دارند. یکی از گرانترین سازه‌های کره نیز در همین خیابان تهران است. در این قسمت شرکت‌های
ال‌جی و سامسونگ مشغول به کار هستند. پیشینه نامگذاری این خیابان به اسم «تهران» به پیش از انقلاب برمی‌گردد،
زمانی که شهردار وقت تهران در سال 1354 به سئول کره سفر کرد، همان زمان بود که دو خیابان بزرگ در پایتخت دو کشور
به اسامی «سئول» (در تهران) و تهران در کره نامگذاری شد. نام قبلی خیابان تهران در کره، سامنین گون Samneungno بود
که در سال 1963 به تهران تغییر نام داد. این خیابان یکی از پررفت و آمد‌ترین خیابان‌های کشور کره است. همانطور که می‌دانید،
خیابان سئول در تهران نیز در همان سال نامگذاری شد که در شمال شهر تهران و در زندگی منطقه اوین قرار گرفته است.
در لوح یاد‌بود نامگذاری این خیابان نوشته‌اند: «جاویدان باد دوستی بی‌شائبه مردم دو شهر تهران و سئول که به پاس آن در شهر
سئول خیابانی به نام تهران و در شهر تهران خیابانی به نام سئول نامگذاری گردید.»

خیابان خلیج فارس در الجزایر
در حالی که برخی کشور‌های عربی و اروپایی دنیا به دنبال این هستند
که از نامی جعلی برای خلیج همیشه فارس استفاده کنند اما در دل الجزیره خیابانی به نام «خلیج فارس» وجود دارد.

تهران در پاریس
اگر به پاریس سفر کردید می‌توانید سری به چهار‌راه تهران بزنید. این خیابان یکی از پر‌رفت‌وآمد‌ترین خیابان‌های پاریس است
که سال‌هاست به اسم پایتخت کشورمان نامگذاری شده است.

خیابان سعدی در آمریکا
در یکی از محله‌های لوییزیانا که در شهر هو‌آمای آمریکا واقع است، خیابانی وجود دارد به نام سعدی. این شاعر با اینکه در کشور‌های
غربی به اندازه ایران شهرت ندارد، اما خیلی‌ها هنر او در سرائیدن اشعار اجتماعی و اخلاقی را جهانی و ستودنی می‌دانند.
شاید جدی به نظر نرسد و تا به امروز خیلی‌ها از کنار آنها براحتی گذشته باشند، اما ثبت نشدن اطلاعات یا اشتباه
درج‌شدن مشخصات در اسناد هویتی مانند شناسنامه دیر یا زود برای صاحبان بی‌توجه آنها گران تمام خواهد شد
و آنها را گرفتار می‌کند، برای نمونه ثبت نشدن اطلاعات فرزندان در شناسنامه والدین یا درج نشدن ازدواج در شناسنامه
یکی از زوجین می‌تواند مشکل‌ساز شود.

به گزارش ایسنا جام جم نوشت: از دوست و فامیل خود که بپرسید، خواهید شنید که اطلاعات شناسنامه‌ای برخی
آنها درست درج نشده یا به اصطلاح از قلم افتاده است، برای نمونه برخی زوج‌ها از این گله دارند که نام یکی از آنها
در شناسنامه دیگری به‌عنوان همسر ثبت نشده یا در برخی خانواده‌ها که فرزندان بیشتری دارند،

نام برخی از فرزندان در شناسنامه مادر یا پدر از قلم افتاده است، هرچند که این اشتباه یا سهل‌انگاری‌ها در شناسنامه‌های
افرادی که سن و سالی از آنها گذشته است، بیشتر به چشم می‌خورد و آنها به دلیل سن بالای خود به اشتباه تصور می‌کنند
این از قلم افتادن‌ها برایشان ضرری ندارد، ولی این افراد باید بدانند که دیر یا زود به این نیاز پیدا می‌کنند
که برای رفع این مشکل اقدام کنند. این درحالی است
که برخی مواقع مانند انحصار وراثت دیگر صاحب شناسنامه زنده نیست که برای رفع مشکلی که گریبان فرزندان یا بازماندگان
او را گرفته است دست به کار شود، بنابراین باید این نکات را جدی گرفت و برای رفع آنها دست به کار شد.

جلوی سوءاستفاده را بگیرید
شناسنامه در حقیقت سند هویت یک فرد است، زیرا اتفاقات مهم زندگی او در آن ثبت می‌شود، از تولد و ازدواج بگیرید
تا طلاق و مرگ. عبدالصمد خرمشاهی، حقوقدان دراین باره به جام‌جم می‌گوید: برای نمونه می‌توان به ازدواج اشاره کرد،
طبق قانون شخصی که زنی را به عقد خود در‌می‌آورد، مکلف است ازدواجش را در شناسنامه به ثبت برساند، اگر ثبت نکند
مجازات دارد. در این باره قانون مشخص است و صراحت دارد.

به گفته خرمشاهی از شناسنامه می‌توان به اشکال مختلف سوءاستفاد کرد، مثلا اگر مشخصات زوجه در شناسنامه ثبت نشود،
مرد می‌تواند دوباره ازدواج کرده و برای زن دیگری هم مشکل‌ساز شود، چون امکان سوءاستفاده از اشتباهاتی که در مندرجات
شناسنامه صورت می‌گیرد، متصور است و سابقه دارد. خرمشاهی ادامه می‌دهد:
بعضی از این سوءاستفاده‌ها را قانونگذار جرم دانسته و نکاتی را هم در نظر گرفته که در شناسنامه قید شوند؛
یعنی یکسری موارد است که قانونگذار تکلیف کرده و یکسری را هم به عهده خود افراد گذاشته است
تا اگر نواقصی وجود دارد، اعلام کنند و رفع اشتباه شود.

به گفته او این رفع اشتباه اگر به موقع انجام شود، مشکلات زیادی را بر طرف می‌کند، برای نمونه شخصی را در نظر بگیرید
که وضع مالی مناسبی دارد و در اثر یک حادثه فوت می‌کند، اگر او پنج فرزند داشته باشد
که نام یکی از آنها در شناسنامه‌اش قید نشده باشد، این فرزند مشکلات زیادی پیدا می‌کند؛
زیرا باید به دادگاه برود و اثبات نسب کند.

خرمشاهی اضافه می‌کند: البته این شخص در پیچ‌و‌خم اداری هم گیر افتاده و خسارت مالی و معنوی زیادی می‌بیند.

خرمشاهی می‌گوید: سازمان ثبت احوال هم برای رفع این مشکل‌ها تصمیم‌های خوبی گرفته است
برای نمونه تغییر نام و نام خانوادگی اکنون بدون نیاز به دادگاه در سازمان ثبت احوال انجام می‌شود.
او ادامه می‌دهد: در این باره هر‌چه بیشتر اداره‌های ثبت احوال اختیار داشته باشند، بهتر و به‌نفع مردم است.

دستکاری شناسنامه برابر جعل است
اگر بخواهیم از برخی دیگر از اشتباه‌های شناسنامه‌ای حرف بزنیم باید به اطلاع ندادن به موقع ثبت واقعه فوت از‌سوی
بستگان متوفی اشاره کنیم. بهمن مشایخی، معاون اداره کل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور درباره بروز اشتباه‌ها
می‌گوید: شاید اطلاعات به ثبت احوال ارائه نشده یا اطلاعاتی که در اختیار آنها قرار داده‌اند ناخوانا بوده است؛
ولی آنچه که واضح است، این نکته است که افرادی که چنین مشکلاتی دارند، می‌توانند در اسرع وقت با مراجعه
به اداره‌های ثبت احوال محل زندگی خود، خیلی سریع مشکل را بر طرف کنند.

به گفته مشایخی، این افراد نباید این کار را پشت گوش بیندازند؛
زیرا با ارائه اسناد به ثبت احوال خیلی راحت می‌توان این ایراد‌ها را برطرف کرد.

آنهایی که برخی اطلاعات در شناسنامه‌شان درج نشده نباید خودشان این اطلاعات را در شناسنامه خود وارد کنند؛
زیرا مطابق قانون، این کار آنها جعل محسوب شده و شناسنامه یا سند هویتشان از درجه اعتبار ساقط می‌شود.

آدم، بی‌نشان نمی‌شود
شاید شنیده باشید که برخی‌، بعد از مدتی با مراجعه به‌دادگاه اعلام می‌کنند، قصد دارند نام فامیل خود را از شخصی
که تا مدتی قبل تصور می‌کرده‌اند، فرزندشان است، پس بگیرند. عملی شدن این درخواست در صورت صحت آن نیاز
به حکم دادگاه دارد. این مساله درباره افرادی که صاحب فرزندخوانده می‌شوند، دیده شده است.
مشایخی در این باره می‌گوید: در صورت احراز از سوی دادگاه مبنی بر نفی ولد و نبود رابطه نسب مستند به دلایل
علمی و شرعی دادگاه حکم به نفی ولی صادر می‌کند
و ثبت احوال نسبت به تعیین نام خانوادگی آزاد (بلامعارض) اقدام می‌کند.

فامیل در ازدواج موقت
قانون، برای فرزندانی که ازدواج پدر و مادر طفل به ثبت نرسیده باشد، نیز تدابیری اندیشیده است. مشایخی می‌گوید:
در این صورت اعلام ولادت و امضای سند به طور مشترک به عهده پدر و مادر خواهد بود و هرگاه حضور پدر و مادر باهم
در اعلام ولادت میسر نباشد، سند طفل با اعلام یکی از ابوین که مراجعه می‌کند
و با قید نام کوچک طرف غایب تنظیم خواهد شد و اگر مادر اعلام کننده باشد، نام خانوادگی مادر به طفل داده می‌شود.
اگر ازدواج زوجین به ثبت نرسیده باشد( ازدواج به صورت شرعی باشد) و مادر طفل نیز حضور نداشته باشد،
پدر به عنوان ولی قانونی می‌تواند اعلام کننده واقعه ولادت فرزندش باشد، در این صورت نیاز به حکم دادگاه نبوده
و سند هویتی طفل با نام خانوادگی پدر و تکمیل مشخصات ولی و ذکر نام کوچک مادر تنظیم می‌شود.

حذف نام همسر بعد از طلاق
هر وقت زن و مردی از یکدیگر طلاق بگیرند، می‌توانند نام و مشخصات یکدیگر را از شناسنامه خود حذف کنند.
مشایخی دراین باره می‌گوید: در صورتی که ازدواج زوجین به طلاق منجر شود و طلاق از نوع بائن غیرمدخوله باشد
در این صورت ازدواج و طلاق قابل حذف است و در غیر این صورت با ازدواج و طلاق مجدد امکان حذف ازدواج و طلاق
اولیه و درج آخرین واقعه وجود دارد.
ادامه مطلب
نویسنده: فرض اله باقرزاده بازدیدها: 104 نظرات: 0
حتما شما هم از داستان شارژر آب زیرکاهی که در کمتر از یک دقیقه هر ابزار مجهز به iOS را هک می کند ،
حسابی جا خورده اید و در خصوص موضوع امنیت در ابزارهای تولیدی اپل نگران شده اید. البته حق دارید
چون این شیوه نفوذ واقعا زیرکانه و غافلگیرانه است.

اما از طرفی هم شرکت اپل همیشه به رعایت بالاترین سطح امنیت در محصولات تولیدی و نرم افزارهای خود
مشهور بوده و همیشه این موضوع یکی از دلایلی است که طرفداران این شرکت برای اثبات برتری آن بر رقبا بر می شمرند.

پیش از این در خصوص اینکه آیا واقعا محصولات اپل امن هستند؟ با شما سخن گفتیم
و در چند مقاله به بررسی نقص امنیتی برخی باتری های مک بوک ها ، نقص امنیتی بخش بازیابی رمزعبور اپل
و همچنین مواردی مانند ۱۰ نکته امنیتی برای کاربران سیستم عامل اپل پرداختیم.

اما اجازه دهید در این مقاله نگاهی کوتاه به تاریخچه نفوذهای امنیتی و هک های انجام شده
روی محصولات این شرکت داشته باشیم. در ادامه مطلب با نگهبان همراه باشید.

۱- Elk Kloner
Rich Skrenta فردی است که موفق شد اولین ویروس کامپپیوتری دنیا را برای یک کامپیوتر اپل بنویسد.
در سال ۱۹۸۲ اسکرنتا کدی را منتشر کرد که آن را Elk Cloner نامیده بود. این ویروس توسط فلاپی دیسک ها منتشر می شد
و مربوط به زمانه ای بود که کامپیوترها معمولا هارد درایو نداشته و البته چندان از نظر امنیتی به بلوغ نرسیده بودند.
این ویروس باعث آلودگی هزاران ماشین شد، اما خوشبختانه بی خطر بود:
زیرا فقط به نمایش یک شعر بر روی نمایشگر کاربر بسنده می کرد. بخشی از شعر این گونه بود:
«این بر روی تمام دیسک های تان گسترش خواهد یافت / این به چیپ های تان نفوذ خواهد کرد / بله، این Cloner است!»

۲- Leap-A
پس از آزمون اسکرنتا، ویروس های مک دچار یک وقفه ۲۴ ساله شدند. آنگاه در سال ۲۰۰۶ ویروس Leap-A شروع به گسترش
در یک فروم طرفداران اپل کرد. این ویروس با وعده برخی عکس های لو رفته از سیستم عامل معرفی نشده
گربه وحشی (Leopard) اپل، به مک های کاربران نفوذ کرد. هنگامی که یک کاربر به صورت اتفاقی ویروس را نصب می کرد،
برنامه آلوده تلاش می کرد تا دامنه شیوع خود را از طریق اپلیکیشن iChat گسترش دهد.
این ویروس هم تنها یک فعالیت تجربی و ایده پردازانه بود. از کامپیوتری به کامپیوتری دیگر منتشر می شد،
بدون اینکه هیچ آسیبی برساند یا اینکه اطلاعاتی را سرقت کند.

۳- هک کردن آیفون
چارلی میلر اولین فردی بود که موفق شد آیفون را از راه دور هک کرده و به آن نفوذ کند. وی این کار را در ژولای ۲۰۰۷ و تنها
یک ماه پس از عرضه این محصول به بازار انجام داد. او یک ماه بعد، شاهکار خود را در کنفرانس کلاه سیاه به نمایش گذارد.
وی از یک صفحه وب استفاده کرده بود که باعث قفل شدن و کرش کردن آیفون می شد
و سپس کنترل کامل ابزار را در اختیار وی می گذارد. می توانست ایمیل بفرستد، وبگردی کند
و حتی میکروفون آیفون را روشن کند. البته میلر پیش از برگزاری کنفرانس رخنه امنیتی مورد استفاده در این نفوذ را در اختیار
اپل قرار داده بود و آنها وصله امنیتی لازم را برای جلوگیری از هرگونه آسیب منتشر کرده بودند.

۴- جیلبریک کردن آیفون
هنگامی که آیفون در سال ۲۰۰۷ عرضه شد، جورج هاتز تنها ۱۷ سال داشت و خانواده وی هم به جای AT&T از خدمات
مخابراتی T-Mobile استفاده می کردند. لذا وی باید راهی برای استفاده از یک آیفون در شبکه مخابراتی مورد استفاده
خانواده اش پیدا می کرد. پس از ۵۰۰ ساعت کدنویسی و ریاضت او موفق شد یک آیفون بدون قفل برای استفاده با
سیم کارت دیگر اپراتورها در اختیار داشته باشد. و تنها طی چند ماه، او و دیگر کدنویس ها راه حلی ساده و نرم افزاری
پیدا کردند تا آیفون را جیلبریک کنند و اجازه نصب دیگر نرم افزارهایی را بیابند که مورد تایید اپل نبودند.
این حقه راه را برای هزاران شیوه استفاده جدید از این ابزار باز کرد.
اما آن را در مقابل برنامه های آلوده ای که کامپیوترهای شخصی سال ها است از آن رنج می برند، بی دفاع ساخت.

۵- هک کردن مکبوک ایر
شش ماه پس از آنکه چارلی میلر آیفون را هک کرد، توانست در رقابت Pwn2Own با هک مکبوک ایر در دو دقیقه برنده شود.
وی این کار را با پیدا کردن یک رخنه امنیتی در سافاری و صرف ساعت ها وقت جهت آماده سازی و نوشتن برنامه نفوذ
به انجام رساند. میلر با هک مکبوک در مسابقات Pwn2Own طی دو سال بعدی هم توانست
جای پای خود در دنیای هک مک را حسابی محکم کند.

۶- iBotnet
در ۲۰۰۹ همزمان با درگیری وسیع دنیای امنیت سایبری با کرم Conficker ، یک نسخه غیر قانونی از مجموعه iWork
اپل آلوده سازی کاربران با بدافزار را آغاز کرد. این بدافزار به گونه ای طراحی شده بود که کامپیوتر آنها را گروگان گرفته
و آن را به بخشی از یک بات نت بزرگ تبدیل می کرد. این کامپیوترها در واقع نقش کامپیوترهای زامبی را به خود گرفته
و برای حملات DDoS یا اسپم مورد استفاده قرار می گرفتند.
به دلیل اینکه گسترش این بدافزار تنها از طریق دانلود نرم افزار آی ورک صورت می گرفت،
و با ایمیل یا به طور خودکار منتشر نمی شد، هرگز چندان عمومیت نیافت و هدف نهایی آن نامشخص ماند.

۷- چگونگی سرقت هر آیفون موجود در دنیا
شیوه چارلی میلر برای اولین هک آیفون و نفوذ وی به مک بوک، مستلزم این بود کاربران، سایت های مشکل داری را مشاهده کنند
تا توسط بدافزارها آلوده گردند. اما در ماه ژولای ۲۰۰۹ میلر توانست آسیب پذیری خطرناک تری را کشف کند
که به هکر اجازه می داد تنها از طریق پیامک و بدون هیچ گونه عکس العملی از سوی کاربر، آیفون را هک کند.
این شیوه نفوذ باعث می شد کنترل کامل موبایل در اختیار هکر قرار گیرد و البته وی به راحتی با ارسال پیامک می توانست
آن را شیوع دهد. اپل رخنه را روز بعد از معرفی آن توسط میلر، وصله زد.

۸- کرم Ikee
هنگامی که اولین کرم آیفون در اواخر ۲۰۰۹ پس از حمله پیامکی میلر خودی نشان داد، بسیار خبره و چیره دست به نظر می رسید.
البته این کرم تنها آیفون های آنلاک شده را آلوده می کرد که تنظیمات پیش فرض امنیتی آنها برای اپلیکیشن SSH (شیوه ای برای
انتقال فایل) تغییر نیافته بود. Ikee تصویر پس زمینه موبایل را به عکسی از ریکی استلی خواننده تغییر می داد
و پیام ikee is never gonna give you up را روی آن به نمایش می گذارد.

۹- JailbreakMe
در سال ۲۰۱۰ هکری که وی را با نام کومکس می شناختند JailbreakMe 2 را عرضه کرد.
این برنامه یک شیوه نفوذ به آیفون و آیپد بود که به هر کسی اجازه می داد تنها با ورود به سایت JailbreakMe.com،
تنها در چند ثانیه غل و زنجیرهای امنیتی اپل را از دست و پای ابزارش باز کند. این حقه از برخی رخنه های امنیتی جدی در
iOS بهره می برد. البته اپل با بستن این رخنه ها طی ۱۰ روز و اضافه کردن سدهای امنیتی جدید، پاسخ مناسبی به این
سایت داد. اما کومکس هم بیکار ننشست و JailbreakMe 3 را در ژولای همان سال عرضه و دوباره دستگاه های اپل را هک کرد.
پس از آن فوربس کشف کرد که کومکس یک دانشجوی کالج ۱۹ ساله با نام نیکولاس آلگرا است.

۱۰- Flashback
بدافزارهایی با هدف گیری اپل بالاخره با ظهور بات نت Flashback در اوایل ۲۰۱۲، توانستند زهرچشمی نشان دهند.
هنگامی که عرضه آپدیتی برای حل مشکل جاوا بیش از ۲ ماه برای اپل زمان برد، مجرمان سایبری حسابی از این فرصت برای
آلوده کردن کاربران اپلی با تروجان های سایت های وردپرسی سوءاستفاده کردند.
در این بازه زمانی بیش از ۷۰۰ هزار مک به گروه ماشین های آلوده از طریق سرقت کلیک اضافه گشتند.
ادامه مطلب
نویسنده: فرض اله باقرزاده بازدیدها: 111 نظرات: 0
یك موشك بالستیک در حقیقت یك ماشین تحویل موشك- مولد، شامل سیستم رهیابی و محفظه حمل مهمات است
كه اساساً علیه اهداف زمینی و سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موشک، پرتابه‌ای است که با نیروی عکس‌العمل ناشی از خروج گاز (معمولاً ناشی از سوختن سوخت) حرکت می‌کند.
در موشک ماده اکسیدکننده نیز به همراه سوخت حمل می‌شود و سوختن سوخت در آن نیاز به اکسیژن هوا ندارد.
از این نظر موشک با راکت و فشفشه فرق دارد.

انواع موشک:
موشک‌ها از نظر سوخت به دو دسته موشک با سوخت مایع و موشک با سوخت جامد تقسیم می‌شوند.

موشک‌هایی با سوخت پیشران جامد
سوخت‌های پیشران از یک نوع سوخت و یک اکسنده تشکیل شده‌اند. برای روشن شدن موشک، کافی است
یک جرقه کوچک سوخت پیشران آنرا آتش بزند. سوخت آتش گرفته تا آخرین قطره می‌سوزد. گازهای حاصل از سوخت
پیشران را از طریق دماغه انتهایی موشک خارج می‌شوند. اولین موشک‌ها را احتمالا در قرن یازدهم میلادی در کشور
چین ساخته‌اند. آنها موشک‌هایی بودند که از سوخت پیشران جامد استفاده می‌کردند. سوخت موشک یک نوع باروت بود
که از مخلوطی از نیترات پتاسیم، زغال چوب و سولفور تشکیل شده بود.

موشک‌هایی که از سوخت پیشران جامد استفاده می‌کنند، اغلب به عنوان موشک‌های تقویت‌کننده‌ای استفاده می‌شوند
که نیروی اولیه موشک‌های بزرگ‌تر را تأمین می‌کنند. موشک‌های بزرگ‌تر خود از سوخت پیشران مایع استفاده می‌کنند.
بزرگترین موشک‌های مصرف‌کننده سوخت جامد با 45 متر ارتفاع جزء موشک‌های تقویت‌کننده شاتل فضایی ایالات متحده محسوب
می‌شوند. آنها حاوی 586500 کیلوگرم (2/1 میلیون پوند) سوخت پیشران هستند
که به‌طور متوسط 13 میلیون تن (5/3 میلیون پوند نیرو) نیروی پیشران را تولید می‌کنند.

این موشک‌ها را طوری طراحی کرده‌اند که بعد از اتمام سوخت و افتادن در دریا، از دریا بیرون کشیده شده، دوباره برای مأموریت‌های
بعدی سوختگیری می‌شوند. ساخت موشک‌هایی که از سوخت جامد استفاده می‌کنند چندان دشوار نیست.
آنها مقدار زیادی نیروی پیشران را در یک مدت زمان کم تولید می‌کنند. تنها ایراد این نوع موشک‌ها این است
که بعد از روشن شدن به راحتی خاموش نمی‌شوند. به عبارت دیگر ، نمی‌توان آن را به آسانی تحت کنترل درآورد.

موشک‌های با سوخت مایع
اکثر موشک‌هایی که از آنها در پروازهای فضایی استفاده می‌شود، از سوخت پیشران مایع بهره می‌برند. سوخت و اکسنده
که در مخزن‌های جداگانه‌ای نگهداری می‌شوند، هر دو مایع هستند. پمپ‌های قدرتمندی آن‌ها را به محفظه احتراق می‌برند؛
در آن‌جا آنها باهم ترکیب شده، شروع به تولید گازهای خروجی می‌کنند.

گازهای مذکور نیز به نوبه خود از دماغه انتهایی موشک خارج می‌شوند. بعضی از موشک‌ها از یک ماده قابل اشتعال سریع برای
شروع احتراق استفاده می‌کنند. سوخت پیشران سایر موشک‌ها هنگام ترکیب سوخت و اکسنده شروع به احتراق می‌کند.

اما روش احتراق در این موشک‌ها اکسنده و سوخت باهم ترکیب می‌شوند و در محفظه احتراق شروع به سوختن می‌کنند.
سپس گازهای خروجی حاصل از فرآیند احتراق از دماغه خارج و به عنوان نیروی پیشران ، موشک را به طرف جلو حرکت می‌دهند.

توجه كنید كمتر از سوخت مایع در موشک‌های بالستیک استفاده می‌شود مگر در انواع قاره‌پیما كه نیاز به رانش بیشتری دارند
و گرنه بیشترین مورد استفاده در موشک‌های فضایی است.

همچنین آنها از لحاظ کاربرد به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:
موشک‌های بالستیک
موشک‌های اتمی
موشک‌های فضایی
موشک‌های ضد ماهواره
موشک‌های لیزری
موشک‌های شیمیایی، میکروبی، صوتی،...
موشک‌های جنگ شهری
موشک‌های ضدتانک
موشک‌های ضدزره
موشک‌های ضدهوایی
موشک باستیک

یكی از پشتوانه‌ها و تكیه‌گاه‌های نظامی كشورها در عرصه بین‌المللی، قدرت موشكی آنهاست.
در جهان امروزی به رغم امضای پیمان نامه‌های متعدد كشورها و قراردادهای بین‌المللی كه برای كنترل تكنولوژی موشكی
در سازمان ملل به امضاء می‌رسد، در نهایت كشوری حرف اول را می‌زند كه به لحاظ موشكی مجهزتر باشد.

تا قبل از جنگ جهانی دوم (بنا به مقتضیات جنگ) فقط چندین كشور كه در حال جنگ بودند ابرقدرت موشكی محسوب می‌شدند
(مانند روسیه و آلمان). در واقع جنگ برای اینها مانند كاتالیزوری در جهت پیشرفت صنایع موشكی بود؛
همچنان قدرتمند و قدرتمندتر می‌شدند و این امر موجب رعب و وحشت كشورهای دیگر شد،
چرا كه از همان ابتدا هم پیش‌بینی می‌شد اگر فقط چند ابرقدرت خاص، این تكنولوژی را به دست می‌گرفتند،
دیگر پاسخ ندادن به درخواست‌های آنها كار مشكلی بود.

پس از فروكش كردن التهابات جنگ جهانی دوم، بسیاری از كشورها دست به كار شدند و شروع به ساخت
یا حداقل خرید موشك كردند زیرا می دانستند اگر سیستم موشكی قوی داشته باشند، پشتوانه خوبی برای حفظ امنیت دارند.
هرروزه انواع موشك ساخته و آماده می‌شد و در این میان یك فناوری، توجه همگان را بیش از دیگر شاخه‌ها به خود جلب كرد
و آن، تكنولوژی ساخت موشك‌های بالستیك بود.

برد بسیار بالا و توانایی حمل مقدار زیاد مهمات، آن‌ها را از سایر موشك‌ها متمایز می‌سازد
و همین موضوع، موجب رعب و وحشت و نگرانی می‌شود. با اینكه یك موشك بالستیك به خودی خود یك سلاح كشتار جمعی
(WMD) محسوب نمی شود، ولی می تواند مقدار زیادی از انواع سلاح‌های كشتار جمعی را حمل كند
و به عنوان یك منبع نگرانی برای كشورها به حساب آید.

تكنولوژی موشك‌های بالستیك هم پس از جنگ جهانی دوم نمو پیدا كرد و از دهه 1950 ابرقدرت‌هایی موشكی به وجود آمدند
كه تهدیدی برای كشورهای دیگر محسوب می‌شدند. در این عرصه، اتحاد جماهیر شوروی یك سر و گردن از رقبای خود بالاتر بود. با گذشت زمان، قدرتش بیشتر و بیشتر می‌شد و همواره حرف اول را در این زمینه می‌زد. این مسئله، كشورهای دیگر- مخصوصاً رقیب سرسختش یعنی ایالات متحده آمریكا- را آزار می‌داد.

موشک بالستیک چیست؟
یك موشك بالستیک در حقیقت یك ماشین تحویل موشك- مولد، شامل سیستم رهیابی و محفظه حمل مهمات است
كه اساساً علیه اهداف زمینی و سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع گوناگون موشك‌های بالستیک بر حسب برد،
طبقه‌بندی می‌شوند.

نوع خاصی از موشك‌های بالستیك وجود دارد كه از زیردریایی‌ها شلیك می‌شود و SBLM نام دارد.
در ساخت موشك‌های بالستیك، مبحث «پیشران» كه مشخص‌كننده برد موشك است مهمترین مسئله محسوب می‌شود
و پس از آن میزان توانایی حمل مهمات كه قدرت تخریب آن را افزایش می‌دهد.

موشك‌های بالستیك به موشك‌هایی می گویند كه تا ارتفاع بسیار بالایی اوج می‌گیرند
(كه این قسمت راه با موتور روشن انجام می‌شود) و مابقی راه را با استفاده از نیروی جاذبه زمین به سمت هدف می‌روند
كه مانند یك سقوط آزاد البته با هدایت صحیح است.

برخی از موشك‌های بالستیك حتی از جو زمین نیز خارج می‌شوند
و با استفاده از یك ماشین ورود مجدد (RV) به جو باز می‌گردند كه برد بسیار بالایی دارند.

موشك‌های بالستیك از لحاظ برد به5 گروه زیر تقسیم می‌شوند:
1-موشك جنگی كوتاه برد با میزان برد 150 كیلومتر
2- موشك بالستیك كوتاه برد با میزان برد 150 تا 799 كیلومتر
3- موشك بالستیك میان برد با میزان برد 800 تا 2399كیلومتر
4- موشك بالستیك دوربرد با میزان برد 2400 تا 5499 كیلومتر
5- موشك بالستیك قاره پیما با میزان برد 5500 كیلومتر به بالا

تفاوت میان موشک بالستیک و کروز:
تفاوت میان این دو موشک در چگونگی عملکرد در مراحل نهایی است. موشک بالستیک به هنگام پرواز در جو زمین با سیستم‌های
کنترل پرواز همچون بال‌های منحنی برای جریان هوای آیرودینامیکی و سکان و پره‌های بالابرنده که موشک را به صورت افقی
و عمودی تراز می‌کنند مسیر خود را تصحیح می‌کند. که در صورت پرتاب سیستم‌های هشدار دهنده می‌توانند
مسیر آنها را کشف و به مقابله بپردازند. در صورتی که موشک کروز می‌تواند با سقف پرواز کم و مجهز به رادار کوچک و پرتوی
مادون قرمز با استفاده از یک اشتباه در سپر پدافند دشمن از آن عبور کرده و هدف خود را نابود کند.
فارنت : شاید این سوال که چرا کهشکان ما به نام راه شیری نامگذاری شده است ذهن شما را نیز مشغول کرده باشد.
مطمئنا هیچ رابطه‌ای بین این نام و محصولات لبنی وجود ندارد!

همانند بسیاری لغات دیگر نام کهکشان ما نیز از نام لاتین آن برگرفته شده است.

Via Lactea، به معنی ” جاده شیر” که رومی‌ها این نام را از یونانی‌ها که کهکشان ما را “galaxy kyklos” می‌نامیدند اقتباس کردند. این واژه به معنای دایره شیری است. اتفاقا این واژه یونانی، سرمنشا استفاده از واژه Galaxy در نام انگلیسی درنظر گرفته شده برای کهکشان راه شیری است.


هیچ کس نمی داند که چه کسی این نام را برای کهکشان ما انتخاب کرده اما با کمی کنکاش می‌توان به سرمنشا آن پی برد. از کره زمین و حداقل هنگامی که فاصله کافی از نور شهر داریم، کهکشان ما شبیه حلقه ای از نور شیری رنگ بر روی یک پس زمینه سیاه رنگ مشاهده می‌شود، در واقع میلیاردها ستاره تشکیل دهنده کهکشان ما، با نوری زیبا چنین منظره دلفریبی را می آفرینند.

در مورد علت نامگذاری اینچنینی توسط یونانی‌ها، افسانه‌ای وجود دارد که بنابر این افسانه: زئوس، هراکلس را به خانه آورد تا وقتی هرا خواب است به او شیربدهد. هرا همانطور که ممکن است شما یک بچه کوچک را که هم خون شما نیست و در سر راه او را پیداکرده اید به خانه و به پیش همسرتان ببرید، تحت تاثیر قرار گرفت. همانطور که کودک در حال خوردن غذا بود، هرا بیدار شد و ناگهان وی را به طرفی پرتاب کرد و همین باعث شد ذرات شیر پراکنده گردد. این ذرات، کهکشانی را ایجاد کرد که هم اکنون به نام کهکشان راه شیری شناخته می‌شود.


زبان‌های دیگر، ترجمه‌هایی از راه شیری، به عنوان نام کهکشان ما ارائه داده‌اند. به عنوان مثال، در زبان آلمانی واژه Milchstrasse و در زبان نروژی کلمه Melkeveien برای کهکشان ما درنظر گرفته شده‌اند. داستانهای اساطیری مختلفی وجود دارد که نام راه شیری را در زبان‌های دیگر تفسیر می‌کنند.

در فنلاند، راه شیری، “Linnunrata” یا ” مسیر پرندگان نامیده می‌شود. در افسانه های فنلاندی، جهان از شکسته شدن یک تخم مرغ بوجود آمده است. آسمان، پوسته تخم مرغ بوده است و کره زمین ما صاف بوده و در لبه‌های زمین، “Lintukoto” یا خانه پرندگان قرار داشته است. Lintukoto منطقه ای گرم و جایی بوده که پرندگان در طول زمستان به آنجا مهاجرت می‌کرده‌اند.حلقه نوری که یونانی‌ها آن را شیر تصور می‌کرند، بنابر اعتقاد فنلاندی‌ها، مسیر حرکت پرندگان به Lintukoto بوده است. به همین علت آن را Linnunrata یعنی مسیر پرندگان نامیده‌اند.

در ارمنستان اعتقاد دیگری رایج است. در این کشور، کهکشان ما Goghi chanaparh یا “راه دزد کاه‌ها” نامیده می‌شود و اشاره به داستانی دارد که در آن Vahagn خدای آنها ارابه پر از کاه Barsham، پادشاه آشوری‌ها را دزدیده و در زمستانی سخت به ارمنستان می‌­برد. برای رسیدن به آنجا او از بهشت عبور کرده و کمی از کاه‌ها در طول مسیر ریخته و راه شیری را به وجود آورده است!

در اکثر کشورهای آسیای شرقی، کهکشان به کلمه ” رود نقره ای ” اشاره می­‌کند. افسانه ای چینی می‌گوید : در زمانی دور دوشیزه زیبایی وجود داشته که روزی یک گاوچران او را مشاهده می‌کند. آنها عاشق یکدیگر می‌شوند و ازدواج کرده و حاصل زندگی آنها دو فرزند بوده است. اما مادر دوشیزه به عشق آنها حسادت کرده و دختر را می‌رباید. وقتی که گاوچران آنها را تعقیب می‌کرده مادر، رودخانه‌ای نقره ای ترسیم می‌کند که برای همیشه بین آنها جدایی بیفتد. آن رودخانه نقره‌ای همین کهکشان راه شیری ماست.
در ژاپن و کره نیز رودخانه نقره ای به طور کلی به معنای کهکشان است و نه تنها راه شیری.
ادامه مطلب
نویسنده: فرض اله باقرزاده بازدیدها: 112 نظرات: 0
موجودات فضایی تاکنون در بسیاری از فیلمهای ساخته شده در جهان از موجودات زشت و لزج تا موجودی شبیه خرس اسباب بازی یعنی ای تی به تصویر کشیده شده اند. اما از نظر دانشمندان کدام چهره از موجودات فرازمینی به واقعیت نزدیک تر است؟

به گزارش مهر، با افزایش درک ما از جهان اطرافمان، چشم انداز ما نیز نسبت به وجود خود متواضع تر شده، این امر موجب شده که دانشمندان نظریه پردازیهایی را درباره ظاهر موجودات فرازمینی آغاز کنند که نسبت به گذشته می توان آنها را واقعی تر دانست.

دیدگاه ها و عقاید در رابطه با شکل و شمایل این موجودات بسیار متنوع و متغیر است،

اما برخلاف همه این دیدگاه های علمی تخیلی دانشمدان نظریات خود را برحسب سرنخهای زیست محیطی و بیولوژیکی ارائه داده اند.

اما مطرح شدن این نظریات علمی باز هم به این معنا نیست که ما به پاسخ هستی شناسانه بیگانگان فرازمینی نزدیک شده ایم.

1- عروس دریایی
دکتر مگی آدرین پاکوک که برای شرکت فضایی استریوم کار می کنند اعتقاد دارد که بیگانگان فضایی موجوداتی از نوع دریایی با نور بیشتر برای برقراری ارتباط با سایر موجودات فضایی هستند، این موجودات دهان خود را برای گرفتن مواد شیمیایی از اتمسفر برای رشد و تولید مثل باز می کنند و بدنشان در نور خورشید باز می شود و سطح متالیک آن برای جذب نور کاربرد دارد و چشمهایشان نوعی لنز دارد که برای مشاهده اطراف خود با جزئیات کامل به کار می رود. سطح تحتانی بدنشان برای استتار نارنجی رنگ است.

وی نظریه خود را براساس چگونگی آغاز حیات در اقیانوسهای روی زمین مطرح و چنین نتیجه گیری کرده است
که این موجودات می توانند با اتمسفر خارجی به همان نحو تعامل برقرار کنند که ارگانیسمها در اقیانوسهای ما با آب تعامل دارند.

2- شبیه حشرات
سوسکها درمیان منفورترین موجودات سیاره ما جای می گیرند و علت آن پوشش محافظ خارجی ضخیم آنها است
که می توانند برای مدت طولانی در شرایط سخت (برای مثال جنگ هسته ای) دوام بیاورند.

3- درست شبیه انسان
سیمون کانوی موریس استاد زیست شناسی باستانی تکاملی در دانشگاه کمبریج معتقد است که بیگانگان فضایی شاید درست شبیه انسان باشند ، به این معنا که آنها نه فقط در ظاهر و بیولوژی بلکه در ضعفهای انسانی چون خشونت، حرص و تمایل به سوء استفاده از منابع دیگران نیز با انسان مشترک هستند.

وی اظهار می دارد: وقتی که یک زیست کره وجود داشته باشد شرایط مشابه پدید می آید و این امر در رابطه با هوش نیز صدق می کند.

4- حیات غیر کربنی
براساس آنچه ما درباره حیات در زمین می دانیم این مسئله قابل درک است که چرا بسیاری از دانشمندان از جمله موریس این ایده را مطرح می کند که بیگانگان فضایی شبیه انسان هستند. اما این در شرایطی است که قسمت اعظم حیات روی سیاره زمین متشکل از کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن، فسفر و سولفور است، دانشمندان در سال 2010 اورگانیسمهای چند سلولی یافته اند که به اکسیژن نیازی ندارند و براساس دانش کنونی تنها باکتری چنین ویژگی دارد. این امر پرسشهایی را درباره درک ما از حیات و چگونگی وجود آن به دنبال دارد.

فرضیه های علمی امروز نشان می دهد که حیات غیرکربنی می تواند در کیهان وجود داشته باشد
و اگر صحت این فرضیه ثابت شود این احتمال وجود دارد که حیات فرازمینی هیچ شباهتی به حیات زمینی نداشته باشد.

5- موجوداتی از اعماق دریا یا ارتفاعات بالا
برای مثال در برنامه اکتشاف کانادا دکتر لوئیس دارتنل زیست اختر شناس دانشگاه کالج لندن احتمالات معدودی مطرح کرده که براساس آن موجودات فضایی که از سیاره های دیگر هستند ممکن است شبیه برخی اورگانیسمهای سیاره ماه باشد، برای مثال در دنیاهای آبی این اورگانیسمها شبیه موارد نادری هستند که ما در اعماق اقیانوسهای خود مشاهده می کنیم و یا در دنیاهایی که دارای گرانش سنگین هستند موجودات پرنده بسیار قدرتمند و بزرگتر وجود دارد که از مزایای اتمسفر متراکم و غلیظ آنجا سود می برند.
2018

KHORSHID E SHAB