ویندوز دارای چندین گزینه قابل تنظیم بررای ذخیره انرژی زمانی که از کامپیوتر خود استفاده نمی کنید می باشد.

از جمله این تنظیمات می توان به Sleep, Hibernate, Hybrid Sleep اشاره کرد.

sleep-
به گزارش دنیای فناوری اطلاعات ؛ اگر سیستم مورد استفاده شما لپ تاپ باشد این قابلیت ها خیلی به دردبخورتر هستند.اگر به یاد داشته باشید در ویندوزهای گذشته مایکروسافت مخصوصا ویندوزXP گزینه ای با نام Stand by وجود داشت.دقت داشته باشید که ویژگی Sleep در ویندوز ۷ همان Stand By ویندوزXP است.شاید خیلی از افراد مخصوصا آنهایی که به نسبت مبتدی تر هستند تفاوت بین Sleep, Hibernate, Hybrid Sleep را ندانند.ما در این مقاله قصد داریم تفاوت هر یک از این قابلیت ها را به طور مشروح بیان کنیم.با ما همراه باشید.

حالت Sleep :
این ویژگی همانند متوقف کردن یک فیلم دی وی دی در حال پخش است.با این حالت شما می توانید در مصرف برق سیستم خود صرفه جویی زیادی بکنید.در این حالت تمامی عملیات فعال روی سیستم شما متوقف شده,و تمامی سندها و برنامه های باز در حافظه رم سیستم شما قرار میگیرند.بعد هر وقت که نیاز داشتید می توانید سیستم را به حالت عادی برگردانید.همانطور که پیشتر ذکر شد حالت Sleep همان حالت Standby معروف است.

به طور کلی این روش زمانی مناسب است که قصد دارید سیستم خود را برای یک دوره زمانی کوتاه رها کنید. سیستم شما در این حالت برق زیادی مصرف نمی کند.اما به یاد داشته باشید در صورتی که برق شما به هر دلیلی قطع شود تمامی داده های ذخیره شده روی حافظه رم شما پاک می شود.در صورتی که برق سیستم شما در این حالت قطع شود عین این است که انگار سیستم خود را خاموش کرده باشید.

حالت Hibernate :
زمانی که شما سیستم خود را در حالت Hibernate قرار می دهید تمامی سندهای باز و برنامه های در حال اجرا روی سیستم شما تحت هارد دیسک ذخیره شده و سیستم خاموش می شود.دقت داشته باشید این حالت هیچ گونه مصرف برقی نخواهد داشت.حال بعد از اینکه سیستم خود را دوباره به حالت قبل از Hibernate درآوردید تمامی داده های ذخیره شده روی دیسک دوباره روی حافظه رم شما قرار می گیرند.از این حالت معمولا زمانی استفاده می شود که دوره زمانی ای که شما قصد دارید از سیستم خود استفاده نکنید زیاد باشد.در این روش چون تمامی داده ها روی هارد دیسک ذخیره می شوند حتی در صورتی که برق شما در این وضعیت قطع نیز شود مشکلی برای داده های ذخیره شده روی هارد دیسک پیش نمی آید.همانطور که می دانید این امر بدین علت است که هارد دیسک یک حافظه ذخیره سازی دائم است و داده ها تا وقتی که خود هارد دیسک دچار مشکل نشده روی دیسک باقی می مانند.اما چون جون حافظه رم به برق وصله, زمانی که برق قطع شود تمامی داده های ذخیره شده روی حافظه رم شما از بین می روند.

حالت Hybrid Sleep :
این حالت ترکیبی از حالات Hibernate و Sleep است که برای کامپیوترهای دسکتاپ طراحی شده است.این حالت تمامی سندهای باز و برنامه های در حال اجرای شما را هم تحت هارد دیسک و هم روی حافظه رم سیستم ذخیره کرده و سپس سیستم شما را در یک وضعیت Low-power قرار می دهد.بعد هر وقت که خواستید می توانید سیستم خود را به وضعیت اول بازگردانید. Hybrid Sleep به طور پیشفرض روی کامپیوترهای شخصی فعال و تحت لپتاپ ها به صورت غیرفعال میباشد.

نکته :
زمانی که Hybrid Sleep فعال باشد و شما کامپیوتر خود را در حالت Sleep قرار دهید
,ویندوز به صورت خودکار, سیستم شما را در حالت Hybrid Sleep قرار می دهد.

حالت Hybrid Sleep زمانی برای کامپیوترهای شخصی مناسب است که اختلالاتی در سیستم برق شما یا کلا قطعی برق را در پیش رو داشته باشید.در حالت عادی زمانی که قصد داشتید سیستم خود را به حالت اول برگردانید اولویت با حافظه رم است اما اگر برق حالا به هر دلیلی در این حالت قطع شده باشد سیستم شما از هارد دیسک برای بازگرداندن اطلاعات استفاده می کند.شاید با خود بگویید که این همان حالت hibernate است.اما اگر در متن دقت کرده باشید باید فهمیده باشید که Hybrid Sleep علاوه بر ذخیره داده ها روی هارد دیسک, آنها را روی حافظه رم نیز قرار می دهد .در حقیقت تفاوت این روش با hibernate این است که سرعت راه اندازی سیستم در صورتی که قطعی برقی در حین Hybrid Sleep نداشته باشیم بیشتر خواهد بود.چرا که چون داده ها روی رم ذخیره شده اند دیگر نیاز به هیچ بارگذاری اضافی از هارد روی رم نیست.اما در حالت Hibernate چون داده ها باید از هارد دیسک به رم منتقل شوند ,مدت زمان راه اندازی اولیه سیستم بیشتر خواهد شد.
تنظیمات کجا هستند؟

گزینه های Hibernate و Sleep از طریق دکمه جهت دار که بعد از دکمه Shut down موجود در منوی Start قرار دارد قابل دسترس می باشند.

اما اگر این گزینه ها را در محل ذکر شده ندیدید دلایل زیر می توانند یکی از عاملان این امر باشند :

کارت گرافیک شما حالت Sleep را پشتیبانی نمی کند.برای این منظور می توانید به مستندات کارت گرافیک خود رجوع کنید.البته شاید با آپدیت درایور کارت گرافیک خود این مشکل حل شود.
در صورتی که حساب کاربری شما عضو گروه مدیران نباشد این احتمال دارد که گزینه های مزبور را در اختیار نداشته باشید.
حالت های ذخیره انرژی می توانند از طریق بایوس سیستم شما فعال یا غیرفعال شوند.بنابراین در صورتی که این گزینه ها را نمی بینید باید تغییراتی را در بایوس سیستم خود ایجاد کنید.برای فعال کردن این گزینه ها در بایوس, ابتدا سیستم خود را ریست کنید و وارد بایوس سیستم خود شوید.برای دسترسی به بایوس معمولا کلید ۸ Fرا در ابتدای راه اندازی اولیه کامپیوتر فشار می دهند.اما دقت داشته باشید که در کامپیوترهای مختلف این کلید می تواند متفاوت باشد.معمولا به هنگامی راه اندازی کامپیوتر صفحه اولیه ای نمایان می شود که کلیدها برای عملیات خاصه خود مشخص شده اند.می توانید از این صفحه برای دسترسی به بایوس سیستم خود کمک بگیرید.

اگر پاور سیستم شما قدیمی یا از یک مارک نامعتبر باشد این احتمال وجود دارد که گزینه های مزبور را در اختیار نداشته باشید.

چگونه سیستم خود را به حالت اول بازگردانیم ؟
اغلب سیستم های کامپیوتری با فشار کلید Power که اکثرا روی کیس شما تعبیه شده,به حالت اول باز می گردد.به هر حال در بعضی سیستم ها ممکن است متفاوت باشد.شما در برخی موارد شاید نیاز باشد که کلیدی روی کیبورد فشار داده یا یکی از دکمه های مواس را کلیک کنید.
چگونه حالت Hybrid Sleep را فعال یا غیرفعال کنیم؟

برای فعال یا غیرفعال کردن این حالت روی کنترل پنل در منوی Start خود کلیک کنید.

سپس در پنجره ظاهر شده روی Power options نیز کلیک کنید.بعد در این قسمت می توانید این حالت را فعال یا غیرفعال کنید.
باشگاه خبرنگاران: درست مانند رایانه‌های دسکتاپ (PC)، بخش‌های داخلی لپ‌تاپ‌ها نیز گرد و خاک می‌گیرند.از سوی دیگر به علت این‌که قطعات داخلی لپ‌تاپ‌ها فضای کمی در اختیار دارند و به عبارتی تنگاتنگ در کنار یکدیگر چیده شده‌اند، گرد و خاک گرفتن آنها و فن خنک‌کننده وضعیت را نسبت به یارانه‌های رومیزی خطرناک‌تر می‌سازد.

هنگامی که فن‌های خنک‌کننده به علت گرمای زیاد مجبور شوند تا پیوسته کارکنند، لپ‌تاپ در معرض خطر داغ‌کردن قرار می‌گیرد. در این صورت ممکن است لپ‌تاپ هنگ کرده (قفل شده) که می‌تواند موجب صدمه‌دیدن قطعات داخلی یا خرابی کلی آن شود. تنها کاری که شما باید بکنید این است که یک پیچ‌گوشتی بردارید، درپوش زیرین دستگاه را باز کرده و داخل دستگاه را با استفاده از یک سشوار یا کمپرسور هوا، باد گرفته و گرد و غبارهای جمع شده داخل کیس لپ‌تاپ را از روی قطعات داخلی و فن خنک‌کننده آن بزدایید.

روش کار:
لپ‌تاپ را خاموش کرده، آداپتورش رااز برق درآورده، به پشت برگردانده و باتری آن را جدا کرده و بردارید. در انتهای گوشه‌های درپوش زیرین به دنبال دریچه مخصوص دسترسی به قطعات داخلی که پنجره‌های تبادل هوا دارد، بگردید. پیچ‌های این پنل را باز کرده و آن را بردارید.

حال شما باید فن خنک‌کننده و برخی قطعات داخلی را ببینید. البته برخی لپ‌تاپ‌ها هم هستند که این پنل را ندارند و باید کل درپوش زیرین دستگاه را باز کنید. انواعی از نوت‌بوک‌ها هستند که باز‌کردن آنها برای افراد غیرحرفه‌ای ممکن نیست و تنها چاره این است که به نمایندگی یا تعمیرگاه معتبر لپ‌تاپ مراجعه کنید. حال زمان آن رسیده است که توسط باد گرفتن گرد و خاک‌های تجمع یافته را از بین ببرید.

البته باید این کار را در محیط خارج از اتاق انجام دهید. از زوایای مختلف فن خنک‌کننده را در معرض باد فشار قوی قرار داده، اطمینان حاصل کنید که جهت باد همیشه از سمت داخل رو به خارج دریچه تبادل هوای کیس لپ‌تاپ باشد تا گرد و خاک‌ها از لپ‌تاپ خارج شوند. جریان باد را مرتب قطع و وصل کنید تا همه جای فن تمیز شود.

اگر از کمپرسور باد استفاده می‌کنید، فشار باد را روی درجه ملایم تنظیم کنید و سر لوله خروج باد را به فن و قطعات داخلی خیلی نزدیک نکنید. اگر جریان باد زیادی قوی باشد و از فاصله خیلی نزدیک باد بگیرید، این احتمال هست که فن خنک‌کننده و قطعات داخلی لپ‌تاپ صدمه ببینند. پس از آن که گرد و خاک‌ها را توسط باد به خارج از کیس لپ‌تاپ راندید، پنل دسترسی را سرجایش گذاشته و پیچ‌هایش را ببندید. باتری لپ‌تاپ را نیز به دستگاه متصل کرده و آن را روشن کنید. حال باید لپ‌تاپ شما خیلی بی‌سر و صداتر و خنک‌تر از قبل کار کند.
بازی Grand Theft Auto یکی از بزرگترین محصولات در عرصه ی سرگرمی می باشد و توانسته راکستار را به یکی از محبوب ترین و سودآورترین شرکت ها تبدیل کند. این نام برای کسانی که حتی یکبار هم کنترلر به دست نگرفته اند آشناست، و نفوذ آن در فرهنگ مردم بسیار قابل توجه است. به هر حال به ۱۰ حقیقت شگفت انگیز GTA می پردازیم که احتمالا آن ها را نمی دانید.

۱۰- GTA به خاطر وجود گلیچ در بازی دیگری به وجود آمده است
همه ی ما GTA را مدیون یک پلیس ( نه یک پلس واقعی, پلیس هوش مصنوعی) در بازی “Race ‘N Chase” هستیم. این بازی ایده ای تقریبا مشابه GTA داشت و در ان بازیکنان می توانستند بین دزد و پلیس یکی را انتخاب کنند و سپس باید از فلان نقطه به فلان نقطه ی دیگر رانندگی کنند. روند این بازی بسیار خطی بود. هنگامی که تست کنندگان در نقش دزد بازی می کردند, یک گلیچ باعث شد تا پلیسی زحمت کش به جای له کردن ماشین, آن را به بیرون جاده پرتاپ کند! این اتفاق به قدری به مذاق تست کننده های بازی خوش آمد که باعث شد سازندگان دوباره بر روی طرح های بازی کار کنند و GTA متولد شد! تصور کنید اگر این گلیچ وجود نداشت, باید منتظر انتشار Race ‘N Chase V در ۲۶ شهریور بودید!

۹- نقشه GTA V از لحاظ وسعت دوبرابر منهتن واقعی است
همانطور که اطلاع دارید راکستار اعلام کرده است نقشه ی GTA V از ترکیب Red Dead Redemption, GTA IV و GTA: San Andreas بزرگتر است. وسعت نقشه های سه بازی بالا ۲۸, ۶٫۸ و ۱۳٫۹ مایل مربع است و ترکیب آن ها تقریبا ۴۹ مایل مربع می شود. قضیه وقتی جالب تر می شود که بزرگی نقشه را با مکان های واقعی مقایسه کنید. جزیره منهتن واقع در نیویورک تنها ۲۳ مایل مربع می باشد و حتی نصف بازی GTA V هم نمی شود. راکستار با این بازی قصد دارد تا کنسول های نسل فعلی را به سقف محدودیت بچسباند.

۸- هزینه ی پرونده های حقوقی علیه GTA رقم یک میلیارد دلار را رد کرده است
«GTA» و «جنجال» مانند کره و مربا می باشند. این طور که به نظر می رسد این فرانچایز هیچ گاه جنجال سازی را کنار نخواهد گذاشت و شماره به شماره نیز بر آن خواهد افزود. راکستار نیز سابقه ای طولانی در دادگاه دارد. وکیل سابق، Jack Thompson [4] (پایه ثابت دادگاه های راکستار!) پرونده های زیادی را بر علیه این شرکت به جریان انداخته است و از این بازی به عنوان “شبیه ساز پلیس کشی” یاد کرده است. او به نمایندگی کسانی که عزیزانشان را به خاطر این بازی از دست داده اند وکیل این پروندها شده است.این وکیل یک دهه پیش دادخواست ۲۴۶ میلیون دلاری را علیه راکستار به دلیل اینکه دو نوجوان, دو موتور سوار را کشتند تنظیم نمود. این تنها نمونه ای از دادخواست هایی است که این فرد بر علیه راکستار تنظیم کرده است. با این حال ترکیب تمامی این دادخواست ها چیزی در حدود ۱ ملیارد دلار میشود. باید دید که با چند نسخه ی دیگر، این رقم ۲ میلیارد را رد می کند!

۷- راکستار برای دریافت جراید منفی پول پرداخته است
در زمان انتشار اولین GTA, راکستار- یا DMA Design در آن زمان- بزرگترین روزنامه نگار انگلیس یعنی مکس کلیفورد را به خدمت گرفت تا بتواند جنبه های منفی و ستیزه گر بازی را بزرگ جلوه دهد. در آن زمان بازی ها برای کودکان پنداشته می شد. کلیفورد کاری کرد تا نمایندگان مجلس انگلیس بازی را قبل از مردم محکوم کنند. خالق فرانچایز Mike Dailly در این مورد می گوید:

کلیفورد تمام اعتراضات را طراحی کرده بود. این اعتراضات تا حد زیادی تضمین شده بود که نمایندگان مجلس را درگیر خود خواهد کرد. کلیفورد همه کار کرد تا این بازی را معروف کند. او به ما گفته بود که چگونه دیگران را بازی خواهد داد, چه کسانی را هدف قرار داده است, و مردمی که هدف قرار گرفته اند چه خواهند گفت. همه ی حرف هایی که کلیفورد زد عملی شدند.

کلیفورد یک تفکر خاصی را نسبت به GTA در مردم ایجاد کرد و داستان های ضد ونقیضی علیه این بازی در روزنامه نوشت. او به خوبی اگاه بود که این جرقه ها باعث می شود آتش خشم نمایندگان مجلس شعله ور شود. این کار او بسیار هوشمندانه بود، زیرا اگر کسی به شما بگوید فلان بازی ناسالم و خشن است، شما به انجام آن بازی ترغیب خواهید شد. این کار کلیفورد دربدارنده این نکته است که “گاهی بازخورد های بد بهتر از بازخورد های خوب است.

۶-GTA IV هشتاد هزار خط دیالوگ دارد
بازی های GTA غالبا به دلیل استاندارد های قوی در زمینه ی صداگذاری و با وجود دوبلر هایی مانند ساموئل جکسون و Ray Liotta یکی از بهترین های صنعت بازی در این زمینه محسوب می شود. قضیه وقتی جالب تر می شود که با وجود کیفیتی عالی در صداگذاری شاهد دیالوگ های بسیار زیاد در این بازی ها هستیم. قسمت چهارم این مجموعه از این حیث در صدر میباشد. حجم دیالوگ های بازی GTA IV به ۸۰,۰۰۰ خط می رسد! برای درک عمیق تر موضوع بهتر است بدانید که اثر جرمی ۳ داری ۴۰,۰۰۰ خط دیالوگ و Fallout: New Vegas داری حدودا ۶۵,۰۰۰ خط دیالوگ (رکورد دار در بین بازی های نقش آفرینی) است. با توجه به وسعت GTA V این جایگاه در آینده در اختیار این بازی قرار خواهد گرفت.

۵- هزینه ساخت GTA V بیش از هزینه ساخت فیلم های Prometheus و Watchmen می باشد
امروزه بازی ها سودآورترین محصولات سرگرمی می باشند. بازی های پروفرشی مانند هیلو, ندای وظیفه و البته GTA که در عرض چند روز پس از انتشار میلیون ها دلار پول نصیب شرکت های بازیسازی می کنند و حتی بیش تر از بسیاری از فیلم ها فروش می کنند. شاید تعجب آور نباشد که هزینه ساخت بازی ها به اندازه فیلم ها گران تمام می شود. هزینه ی ساخت GTA V چیزی در حدود ۱۳۷ میلیون دلار است. این در حالی است که بودجه ساخت فیلم های پرفروشی مانند Prometheus و Watchmen چیزی درحدود ۱۳۰ میلیون دلار می باشد. در نگاه اول شاید این هزینه برای یک بازی بسیار زیاد به نظر بیاید, اما در طرف دیگر برای بازی مثل GTA V تضمین محکمی وجود دارد تا هزینه ساخت را در روز انتشار برگرداند.

۴- رکورد کامل کردن GTA III یک ساعت و دوازده دقیقه می باشد
همیشه یکی از فاکتور های مهم در بین گیمران زمان تمام کردن بازی می باشد. یکی از کاربران یوتیوب فیلمی از بازی خود قرار داده است [9]که توانسته بازی را در یک ساعت و دوازده دقیقه و ۱۰ ثانیه به اتمام برساند. واقعا این زمان شگفت انگیز است.

۳- ترکیب طول صحبت هایی که در ایستگاه های رادیویی انجام می شود نه و نیم ساعت می باشد
یکی از کارهای مورد علاقه من در GTA گوش کردن به ایستگاه های رادیویی در بازی می باشد. گوش کردن به طنز های سیاسی یا فرهنگی درمورد امریکا واقعا لذت بخش است. همه ی این صحبت ها به شکل عالی نوشته شده است. ترکیب طول این صحبت ها در کل بازی های فرانچایز به ۹ ساعت و ۲۷ دقیقه می رسد که یک لیست عالی را برای هنگامی که در پشت فرمان هستید به وجود می آورد.

۲- فرانچایز GTA در کل ۱۲۵ میلیون فروخته است
بر هیچکس پوشیده نیست که فرانچایز محبوب GTA ارقام فروش نجومی را داشته باشد. سال پیش Take Two گزارش داد که این فرانچایز تا آن تاریخ ۱۲۵ میلیون نسخه فروخته است و ۱۱ میلیون آن فقط مربوط به سال پیش است که نشان می دهد سرعت فروش این فرانچایز به هیچ وجه کم نمی شود. و میتوان امیدوار بود که این میزان در هنگام عرضه GTA V به ۱۵۰ میلیون برسد.

۱- فرانچایز GTA ششمین فرانچایز پر فروش تاریخ می باشد
این نکته که این بازی یکی از پرفروشترین فرانچایزها باشد، بسیار قابل پیش بینی است. این بازی با فروش نجومی خود توانسته بالاتر از بازی هایی قدیمی و پرنسخه مثل ” ندای وظیفه” ” عطش سرعت” و ” فاینال فانتزی” قرار گیرد.
2018

KHORSHID E SHAB