به گزارش دنیای فناوری اطلاعات ؛ دقت داشته باشید که دادهای به نسبت زیادی هم وجود دارند که از آنها هچ نسخه پشتیبانی تهیه نمی شود. در این مقاله قصد داریم مشخص کنیم دقیقا از چه داده های تحت پلتفرم اندروید نسخه پشتیبان تهیه می شود . با مشخص کردن این نوع داده ها شما می توانید امنیت بیشتری برای داده های گوشی خود رقم بزنید یا حتی می توانید از داده هایی که نسخه پشتیبان تهیه نمی شود نسخه پشتیبان برای مواقع ضروری تهیه کنید.
گوگل از چه نوع داده هایی به صورت خودکار نسخه پشتیبان تهیه می کند؟

به طور پیشفرض گوگل از اکثر داده های حساس و مورد نیاز شما نسخه پشتیبان تهیه می کند. البته شما می توانید به این نوع داده ها فقط از طریق وب دسترسی پیدا کنید.حال اجازه دهید تا به معرفی این نوع داده ها بپردازیم :
مخاطبین، پست های الکترونیکی، سیستم تقویم :

مخاطبین ذخیره شده تحت پلتفرم اندروید شما با سرویس آنلاین Google Contacts همسان(همگام سازی)می شوند.شما می توانید از طریق جیمیل یا در Google Contacts مخاطبین خود را زیر نظر داشته باشید.همچنین پست های الکترونیکی شما به طور امن در حساب جیمیل شما ذخیره شده و رویدادهای تقویم هم با Google Calendar همسان می شوند.

داده های مرورگر کروم :
اگر شما از مرورگر کروم استفاده می کنید بوک مارک های شما با حساب کاربریتان در Chrome sync همسان می شوند.

وقایع و ذخیره های چت شما در Google Talk :
وقایع چت های شما در Google Talk تحت حساب کاربری شما در جیمیل ذخیره می شود.البته فرض ما بر این است که شما chat logging را در جیمیل خود غیرفعال نکرده اید.

برخی از تنظیمات سیستمی :
جالب است بدانید اندروید به صورت خودکار برخی از تنظیمات سیستمی را نیز همسان می کند. به عنوان مثال اندروید passphrase های شما را برای شبکه های وای فای ذخیره کرده و سپس آنها را روی هر دستگاه اندرویدی که استفاده کنید بازیابی می کند.

برنامه ها و دیگر محتویات خریداری شده :
هر برنامه ای که شما بخرید یا تحت پلتفرم اندروید خود نصب کنید با حساب کاربری گوگل شما پیوند می خورد.حال زمانی که شما یک دستگاه اندروید جدید به دست می گیرید یا اینکه بعد از ریست کردن گوشی خود به تنظیمات پیشفرض کارخانه, وارد حساب کاربری خود می شوید ,سیستم عامل اندروید به شما لینک برنامه هایی که قبلا نصب کرده بودید را می دهد تا در صورت تمایل دوباره آنها را دانلود و نصب کنید.همچنین اگر شما محتویاتی را از Google Play خریداری کنید در حساب کاربری گوگل شما ذخیره می شود.

داده برنامه های Third-Party :
برنامه های جداگانه, اغلب(نه همیشه) داده های خود را با سرویس های وب همسان می کنند.اگر شما برنامه ای داشته باشید که داده های آن برای شما بسیار مهم است قبل از اینکه گوشی را بفروشید یا به کسی به عنوان هدیه بدهید مطمئن شوید که داده های برنامه به صورت آنلاین همسان سازی می شوند.

این لیست کامل نبود اما باید آنقدر خوب بوده باشد که به شما بفهماند چه نوع داده هایی به صورت خودکار ذخیره می شوند.همانطورکه دیدید از مهمترین داده ها به صورت پیشفرض نسخه پشتیبان تهیه می شود. بنابراین جای نگرانی من بابت از دست دادن مخاطبین,پست های الکترونیکی,برنامه ها و یا حتی passphrase های وای فای وجود ندارد.
چگونه به صورت خودکار از تصاویر خود نسخه پشتیبان تهیه کنیم :

اگر شما حساب کاربری گوگل خود را به گوگل پلاس ارتقاء داده اید می توانید برنامه گوگل پلاس را باز کرده و ویژگی Instant Upload برای تصاویرتان را فعال کنید.بعد از این کار هر زمان که شما توسط گوشی خود عکسی بگیرید این عکس به صورت خودکار به یک آلبوم شخصی در حساب Google+ Photosتان منتقل می شود.

نـکتـــــه :
Google+ Photos نام جدید برای سرویسی است که قبلا با نام Picasa Web Albums شناخته می شد.

شما می توانید اندروید را طوری تنظیم کنید که عکس ها فورا به حساب کاربری تان منتقل شوند یا اینکه منتظر بمانند تا شما به یک شبکه وای فای متصل شوید.

شما می توانید برای دسترسی به عکس های ذخیره شده در حساب کاربریتان از برنامه Gallery تحت پلتفرم اندروید استفاده کنید.به طور کلی اگر شما از ویژگی Instant Upload استفاده می کنید هیچ جای نگرانی من بابت از دست دادن عکس ها وجود ندارد.

البته دقت داشته باشید که گوگل پلاس تنها برنامه ای نیست که این ویژگی را ارائه می کند.جالب است بدانید شما همچنین می توانید از برنامه های Dropbox یا Facebook برای ذخیره خودکار عکسها تحت حساب کاربریتان در Facebook یا Dropbox نیز استفاده کنید.به هر حال انتخاب برنامه مورد نظر برای ذخیره خودکار عکسها به شما بستگی دارد.
گوگل از چه نوع داده هایی نسخه پشتیبان تهیه نمی کند :

پیشتر نوع داده هایی که گوگل از آنها نسخه پشتیبان تهیه می کند ذکر شد حال قصد داریم نوع داد هایی را که به صورت خودکار ذخیره نمی کند بیان کنیم :

پیام ها یا همان SMS ها :
سیستم عامل اندروید به طور پیشفرض از پیام های متنی شما نسخه پشتیبان تهیه نمی کند به هر حال اگر پیام های متنی یا SMS ها برایتان مهم هستند کافی است در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا روش پشتیبان گیری از پیام های متنی را برایتان مختص سایت ورد آی تی قرار دهیم.

داده های هویت شناسی گوگل :
برای برخی دلایل امنیتی ,گوگل کدهای Google Authenticator را به صورت آنلاین همسان نمی کند.اگر شما گوشی خود را از دست بدهید در واقع شما قابلیت هویت شناسی دو مرحله ای(two-step authentication) را نیز از دست خواهید داد.البته شما می توانید هنوز از طریق SMS یا یک کد هویت شناسی ,مرحله هویت شناسی را پشت سربگذارید و بعد یک دستگاه جدید با کدهای جدید Google Authenticator برقرار کنید.

پیشرفت مراحل بازی ها :
گوگل دارای یک ویژگی با نام Android Backup Service است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا از داده های خودشان نسخه پشتبیان تهیه کنند و در آینده به صورت خودکار آنرا دوباره بازیابی کنند.شاید شما به برنامه هایی برخورد کنید که از این ویژگی استفاده نمی کنند.اگر شما بازی های مانند Angry Birds یا Cut the Rope را بازی می کنید حال اگر شما یک گوشی جدید تهیه کنید یا تنظیمات را به پیشفرض کارخانه تغییر دهید باید بدانید که تمامی مراحل پیشفرض این بازی ها از بین خواهند رفت و شما مجبورید از ابتدا شروع کنید.به طور کلی بعضی بازی ها از مراحل پیشرفت خود کپی می گیرند و البته بعضی ها هم نه!

لوگین ها :
هر زمان که شما پلتفرم جدیدی را تهیه می کنید باید برای ورود به برنامه مورد نظر اطلاعات حساب کاربری را وارد کنید.به عنوان مثال گوگل رمزعبور Netflix را نگه نمی دارد.به این ترتیب شما مجبورید هر زمان که دستگاه جدیدی تهیه می کنید یا تنظیمات را به پیشفرض کارخانه تغییر می دهید اطلاعات حساب کاربری خود را وارد کنید.

تنظیمات برنامه :
از خیلی تنظیمات برنامه ها به صورت پیشفرض نسخه پشتیبان تهیه نمی شود.خواه آن تنظیم در بخش preferences برنامه مربوطه باشد یا آلارم هایی که در برنامه clock ایجاد کرده اید باشد.این تنظیمات احتمالا به صورت آنلاین نیز ذخیره نمی شوند.تعدادی از برنامه ها وجود دارند که قابلیت ذخیره تنظیمات را به کاربر می دهند اما به هر حال این روش نیز دستی می باشد و کاربر باید خود برای ذخیره تنظیمات اقدام کند.
نسخه های پشتیبان کامل گوشی :

android-backup
بیشتر افراد نباید مجبور باشند که از داده های گوشی یا تبلت اندرویدی خود به صورت دستی نسخه پشتیبان تهیه کنند و به عبارتی باید روی ویژگی پشتیبان گیری پیشفرض سیستم عامل اندروید بیشتر کار شود. به هر حال اگر شما دوست دارید از داده های مورد نظر خود تحت پلتفرم اندروید به صورت دستی نسخه پشتبیان تهیه کنید گزینه های زیر را در اختیار دارید :

۱- Titanium Backup :
Titanium Backup یکی از برنامه های معروف و با سابقه در امر پشتیبان گیری است که نسخه رایگان نیز دارد.البته تا آنجا که می دانم این نرم افزار باید برای پیشبرد کار خود دسترسی ریشه ای به پلتفرم اندروید شما برقرار کند به همین جهت این نرم افزار به هر کسی توصیه نمیشود.شما می توانید با یک جست وجوی کوتاه در گوگل اطلاعات لازم برای دانلود ، نصب و نحوه کار با آنرا فراگیرید.

۲- ویژگی پشتیبان گیری مخفی در اندروید :
اندروید همچنین دارای یک ویژگی پشتیبان گیری است که به طور پیشفرض مخفی می باشد.شما مجبورید برای استفاده از این ویژگی پلتفرم خود را به کامپیوتر متصل کرده و یک دستور خاص را وارد کنید.شما همچنین می توانید از ابزار The Ultimate Backup که همان کار ویژگی پشتیبان گیری مخفی در اندروید را انجام می دهد استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *