چند روز پیش بود که شاهد بزرگترین هک در طول تاریخ توییتر بودیم که حساب افراد مشهور زیادی برای به سرقت بردن بیت کوین هک شد. حالا اما سه نفر به اتهام هک توییتر دستگیر شده‌اند که یک نوجوان ۱۷ ساله فرد اصلی است.

بدون شک ۱۵ ژانویه برابر با ۲۵ تیرماه، روزی فراموش نشدنی برای توییتر است، روزی که بزرگ‌ترین حمله‌ی هکری توییتر رقم خورد، حمله‌ای که حالا به نظر می‌رسد یک نوجوان ۱۷ ساله به نام گراهام کلارک مغز متفکر آن بوده است.

درواقع در تاریخ ۲۵ تیرماه بود که ابتدا حساب‌های مربوط به بیت کوین در توییتر هک شد و سپس اکانت افراد مشهوری همچون بیل گیتس، باراک اوباما، جف بزوس، ایلان ماسک و… هک شد. به دنبال هک شدن توییتر این اشخاص، به مرور توییتی با این محتوا در پیج‌های آن‌ها منتشر شد که اگر مقداری بیت کوین به این آدرس واریز کنید، دو برابر آن به شما پرداخت خواهد شد! شاید این عمل غیر منطقی به نظر برسد اما با همین ترفند، هکرهای توییتر توانستند ۱۱۷ هزار دلار جمع آوری کنند.

حالا بعد از چند روز بررسی، مشخص شده است که سه نفر، گراهام کلارک ۱۷ ساله (در شهر تامپا در ایالت فلوریدا آمریکا)، نیما فاضلی ۲۲ ساله (در شهر اورلاندو در ایالت فلوریدا آمریکا) و میسون شپارد ۱۹ ساله (در بریتانیا)، این هک گسترده را انجام داده‌اند. و گفته می‌شود که این سه نفر دستگیر شده‌اند.

البته همانطور که در ابتدا توضیح دادیم، نفر اصلی این هک، گراهام کلارک ۱۷ ساله است که حالا با ۳۰ جرم جدی مواجه است. در این بین اما دو نفر دیگر احتمال دارد که به ۵ سال زندان و پرداخت جریمه ۲۵۰ هزار دلاری محکوم شوند.

بنا به آنچه توییتر گزارش داده است، این هک از طریق فیشینگ و به صورت تلفنی انجام شده است. درواقع هکر با برقراری تماس تلفنی با یکی از کارمندان توییتر، خود را به عنوان یکی از اعضای تیم امنیتی معرفی کرده و به این ترتیب موفق شده است نام کاربری و رمز عبوری مربوط به ابزارهای داخلی توییتر را بدست بیاورد.

در این حمله هکری که بزرگترین حمله در طول تاریخ فعالیت توییتر بود، ۱۳۰ حساب توییتر هک شدند، از طریق ۴۵ اکانت افراد معروف توییت ارسال شد، به پیام‌های خصوصی ۳۶ اکانت معروف دسترسی و اطلاعات ۷ حساب کاربری هم به صورت غیرمجاز دانلود شد. اگرچه این سه هکر دستگیر شده‌اند اما هنوز هم بررسی‌ها ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *