باران اینترنت از فضا – ارائه اینترنت توسط آمازون با ۳۲۳۶ ماهواره

شرکت آمازون تجارت خود را با فروش کتاب آغاز کرد اما این موضوع مربوط به ۲۵ سال پیش است. آمازون در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های حوزه خرید و فروش اینترنتی می‌باشد که بلند پروازی‌های آن هر چند وقت یک بار تیتر خبرهاست. یکی از مواردی که شاید به گوش همه آشنا باشد تحویل کالا با پهپاد است.

این نوآوری‌ها تاثیرات بزرگی بر روی این صنعت داشته ولی شاید بزرگترین آن‌ها نباشد.

بر اساس آخرین اعلام آمازون این شرکت قصد دارد تا ۳۲۳۶ ماهواره را به فضا فرستاده تا اینترنت را در دسترس تمام دنیا قرار دهد. این پروژه که کویپر نام دارد توسط اتحادیه بین‌المللی مخابرات در دست اجرا قرار خواهد گرفت. مجریان این پروژه عظیم در نظر دارند تا این ماهواره‌ها را در سه ارتفاع مختلف از ۳۶۷ تا ۳۹۱ مایل از سطح زمین قرار دهند که طبق محاسبات این آرایش قرارگیری تقریبا ۹۵ درصد از سطح زمین را پوشش خواهد داد.

یکی از سخنگویان شرکت آمازون اعلام کرد که این آرایش و ارتفاع برای ماهواره‌ها باعث می‌شود تا تاخیر در دریافت اطلاعات به حداقل برسد و جوامع محروم بتوانند اینترنتی پرسرعت را تجربه کنند. این پروژه یک پروژه بلند مدت می‌باشد ولی درصورت اتمام آن، شاهد دسترسی اکثریت مردم جهان به اینترنت خواهیم بود. ما در طول انجام این پروژه از شرکت‌هایی که هدف مشترکی با این پروژه دارند استقبال خواهیم کرد.

زمان دقیق به سرانجام رسیدن این پروژه مشخص نیست ولی می‌توان به قطعی بودن این آرزو امیدوار بود چرا که آمازون در حال همکاری با شرکت‌های مرتبط با هوا فضاست.

این پروژه حتی برای یکی از بزرگترین شرکت‌های حوزه تکنولوژی نیز کار سخت و هزینه‌بری محسوب می‌شود. شاید این پروژه در نگاه اول خیرخواهانه بنظر برسد ولی موضوع اصلی این حرکت دسترسی آمازون به مردم خواهد بود که به معنی فروش بیشتر برای خود شرکت می‌باشد. در حال حاضر مشتری های آمازون تنها در آمریکا به عدد ۱۰۰ میلیون می‌رسد ولی تصور کنید که با اجرایی شدن این طرح شمار مشتری های آمازون به عدد نجومی ۷ میلیارد برسد.

همانطور که گفته شد تقریبا ۹۵ درصد از جمعیت زمین بعد از انجام این پروژه به اینترنت دسترسی خواهند داشت اما احتمالا به علت این همه تحریم ایران جز همان ۵ درصد باقی مانده خواهد بود.

در نهایت امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد به ثمر نشستن این پروژه بزرگ باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *