کارمند گوگل رکورد محاسبه  عدد پی را شکست

۲۳ اسفند ( ۱۴ مارس) روز جهانی عدد پی است.( به این دلیل که در تقویم امریکایی این روز به صورت ۱۴/۳ نوشته می‎شود). یکی از کارمندان شرکت گوگل، اما هاروکا ایوا به جای این که این روز را با کیک و شیرینی جشن بگیرد با استفاده از تکنولوژی محاسبه فضای ابری این شرکت رکورد جدیدی را برای محاسبه عدد پی به دست آورده است.
محاسبه یکی از وظایف اصلی ابرکامپیوترهاست و این فرد با استفاده از گوگل کلود توانسته تا ۳۱,۴۱۵,۹۲۶,۵۳۵,۸۹۷ رقم را محاسبه کند. برای محاسبه‌ی این رقم ایوا از اپلیکیشنی به نام y-cruncher روی ۲۵ ماشین مجازی فضای ابری استفاده کرده است. این محاسبه به ۱۴۰ ترابایت داده نیاز داشت و ۱۲۱ روز طول کشید تا انجام شود.

به عنوان مدافع توسعه دهندگان، ایوا به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا بیشتر بتوانند از سرویس‌های محاسبه فضای ابری گوگل استفاده کنند اما او می‌گویند که محاسبه‌ی عدد پی به طور خاص برایش مهم‌ترین چیز بوده است. او می‌گوید:
« پی به نظر ساده می‌رسد و با ۳٫۱۴ شروع می‌شود. وقتی که من کودک بودم برنامه‌‎ای دانلود کردم تا عدد پی را روی کامپیوتر خود محاسبه کنم. در آن زمان رکورد داران یاسوماسا کانادا و دایسوک تاکاهاشی بودند که هردو ژاپنی هستند. درنتیجه برای من که در ژاپن بزرگ شده بودم این موضوع بسیار مهم بود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *