کلیک- هر چند تابستان را به عنوان فصلی برای آب ‌تنی، کباب و تفریح می شناسیم اما همیشه معنای لذت و تفریح نمی ‌دهد و گاهی این ماه ‌های گرم از سال می‌ توانند خسارت و خرابی‌ های زیادی مثلا به وسیله نقلیه شما تحمیل کنند. برای جلوگیری از خطرات و مشکلاتی که ممکن است پیش آید تکنیک ها و روش هایی وجود دارد که با دانستن آن ها مب توانیم تا حدودی از مشکلات احتمالی جلوگیری کنیم. در ادامه به تعدادی از مهمترین این روش‌ ها اشاره می کنیم.

۱) اتومبیل خود را تمیز نگه دارید

یک زمستان خیس و طولانی می‌ تواند فشار زیادی را به خودروی شما وارد کند. بنابراین، شما باید بیرون و داخل ماشین را به دقت بررسی کنید. لکه ‌های زنگ ‌زدگی احتمالی را در زیر خودرو و بدنه پیدا کنید. وجود لکه زنگ در این قسمت‌ ها ممکن است نشان دهنده وجود مشکل در سیستم ترمز یا گل ‌گیرها باشد. نیک کاپا (Nick Cappa)، مدیر ارتباطات برند رام تراکز در FCA در این زمینه گفت:

با اینکه در وسایل نقلیه امروزی تمهیدات زیادی به کار رفته تا از زنگ ‌زدگی جلوگیری شود اما با این وجود بهتر است که به نواحی مشکل ‌ساز و نحوه هندلینگ خودرو در هنگام رانندگی توجه کنید.

لبه‌ های برف ‌پاک ‌کن، درزگیر ها و سایر قطعات لاستیک را مجددا بررسی کنید و اگر نیاز است آن ها را عوض کنید. علاوه بر این حتماً از پاک ‌کردن نمک ‌ها و تمام باقی ‌مانده‌ های فصل زمستان مطمئن شوید تا احتمال خوردگی قطعات را کاهش دهید. فضای داخل کابین را نباید فراموش کنید. اگر در یک منطقه سردسیر با زمستان پر از برف زندگی می‌ کنید، به شستن و تمیز کردن کف ‌پوش‌ها اهمیت زیادی بدهید. نمک ‌های سطح جاده که به کف ‌پوش‌ها چسبیده اند می‌ توانند باعث خوردگی کف خودرو شوند. هنگامی که اتومبیل ‌تان را می‌ شویید، این کار برای کف ‌پوش‌ها نیز انجام دهید. با این کار مانع تشکیل لکه‌ های آب می شوید. به علاوه یک پوشش واکس هر ۳ ماه یک ‌بار، می ‌تواند به حفاظت رنگ در دراز مدت کمک زیادی کند.

۲) بررسی تایر ها

آب‌ وهوای تابستانی باعث انبساط هوای داخل تایر های شما می شود و آنها را در خطر ترکیدگی قرار می ‌دهد. به همین دلیل باید همیشه از وضعیت مناسب فشار باد آن ها مطمئن شوید. مطابق راهنمایی که در اختیار شما قرار گرفته (معمولاً در قالب یک برچسب بر روی درب کنار راننده)، فشار باد تایرها را تنظیم کنید. جیمی بولیس (Jamie Bullis)، تکنسین ارشد در Firestone Complete Auto Care در این زمینه گفت:

خیلی از افراد به اشتباه فکر می ‌کنند که فشار باد مناسب بر روی دیواره تایر مشخص شده است. در صورتی که چیزی که در آنجا درج شده، حداکثر فشار باد لاستیک است.

آج ‌ها نیز از موراد با اهمیت هستند و همیشه باید برای تعویض تایر های قدیمی آماده باشید. توجه داشته باشید که همین کار ها، یعنی بررسی آج‌ ها و فشار باد را برای لاستیک زاپاس نیز باید انجام دهید؛ چون همین لاستیک است که شما را از ماندن و توقف طولانی در جاده نجات می دهد.

۳) نگاهی به زیر کاپوت بیندازید.

به گفته دیانا اسکلر (Deanna Sclar)، نویسنده کتاب Auto Repair for Dummies، بررسی ۱۵ دقیقه‌ ای زیر کاپوت در هر ماه می ‌تواند ۷۰ درصد از مشکلات منجر به خرابی در جاده و بزرگراه‌ را کاهش دهد.

شیلنگ ‌ها را بررسی کنید تا ترک ‌خوردگی‌ های احتمالی نداشته باشند. همچنین بست ‌های فرسوده می‌ توانند باعث نشست شوند. وضعیت باتری را نیز بررسی کنید. چون دما های بالا می توانند فشار زیادی وارد کنند. بررسی سطح مایعات وسیله نقلیه خود را از یاد نبرید. ۵ مایع مهم، یعنی روغن، مبرد، روغن‌ های گیربکس، فرمان و ترمز، همه خودروی شما را سر پا نگه می ‌دارند. سطح پایین مایعات می ‌تواند حاکی از یک نشتی در شیلنگ ‌ها، و یا یک مشکل بزرگتر باشد. مهمتر از همه، به سطح پایین روغن ترمز دقت توجه کنید. مطابق داده‌ های انجمن اتومبیل آمریکا (AAA)، ۸۸ درصد از تعمیر کاران می ‌گویند که رانندگان به تنظیم سطح روغن ترمز خودرویشان توجه نمی‌کنند.

۴) حواستان به سیستم تعلیق باشد.

زمستان‌ های سرد یعنی چاله‌ ها، دست ‌اندازها و ناهمواری‌ های بیشتر مسیر ها در هنگام تابستان است؛ موضوعی که خبر بدی برای سیستم تعلیق خودروی شماست. کاپا در این زمینه گفت:

اگر یک چاله به قدری بزرگ باشد که یک تایر را در خود جای دهد، می ‌تواند یک فشار زیادی را به سیستم تعلیق نیز وارد کند. یک غربیلک فرمان که جهتش با چرخ‌ ها منطبق نباشد، نشان دهنده احتمال خرابی یا نیاز به تنظیم در سیستم تعلیق است.

جایگزین ‌کردن شوک ‌ها، فنر بندی‌ ها و اتصالات می ‌تواند موجب هشیاری بیشتر فرمان شود. در نتیجه، واکنش‌ چرخ‌ ها مستقیم و قابل ‌پیش ‌بینی است و این موضوع، کنترل بیشتری برای شما به همراه می آورد. به عنوان یک قاعده کلی، می ‌توانید این حالت را در نظر بگیرید که اگر فرمان را بچرخانید و تا رسیدن به ۳۰ درجه، واکنش چندانی دریافت نمی ‌کنید، زمان تنظیم سیستم تعلیق فرا رسیده است. جو باکال (Joe Bacal)، راننده حرفه‌ ای که برای تویوتا کار می‌ کند، می گوید:

وقتی قطعات سیستم تعلیق فرسوده می‌ شوند، این موضوع در حس سیستم فرمان خود را نشان می ‌دهد و حالت نامرتبی به خود می ‌گیرد.

AAA پیشنهاد می ‌کند که برای آزمایش شوک ‌ها، پس از یک دور رانندگی، به هر گوشه از خودرو فشار بیاورید. در این حالت، اگر خودرو دوباره به یک حالت پایدار برگشت، شوک ‌های شما هنوز کارآیی خود را دارند.

۵) خنک بمانید

به جای اینکه کولر را در یک زمان کم، با فشار زیاد راه بیندازید، سعی کنید که آن در یک سطح کم و یکنواخت روشن کنید. استفاده بهینه از سیستم کولر می تواند مصرف سوخت شده را بهبود ببخشد و همین ‌طور، خودروی شما را در یک فرم خوب نگه دارد.

علاوه بر این باید آب به میزان کافی بنوشید. تشنگی می ‌تواند بر روی توانایی رانندگی شما در یک مسیر طولانی و یکنواخت تأثیر گذار باشد. وجود الکل در خون و یا خواب نا کافی در شب همه می ‌توانند چنین تأثیری داشته باشند.

یک تحقیق جدید که در این زمینه صورت گرفته، نشان می ‌دهد که تعداد اشتباهات افرادی که هیچ ‌گونه آب یا نوشیدنی به مدت ۱۰ ساعت مصرف نکرده‌ اند، مانند انحراف از خط و تأخیر در ترمز‌گیری، ۲ برابر شده است. البته این آزمایش ‌ها به مدت ۲ ساعت در یک دستگاه شبیه‌ ساز رانندگی انجام گرفته است. بروک کریستوفر (Brock Christopher)، از مرکز آزمایش‌ های انسانی پورشه در این زمینه می‌گوید:

نوشیدن آب به میزان کافی، فاکتوری مهم در معادله رانندگی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *