در تلاش برای بهبود کلی تجربه گیمینگ بر روی ویندوز ۱۰، مایکروسافت با آپدیت بزرگ بعدی این سیستم عامل یک قابلیت جدید به نام “Game Mode” معرفی می کند. “Game Mode” منابع سخت افزاری سیستم به ویژه پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی را برای اجرای هرچه بهتر بازی ها بهینه سازی می کند و انتظار می رود قدری کارایی را بهبود بخشد.
 در اصل “Game Mode” یک تنظیمات بهینه است که بخش بیشتری از منابع در دسترس پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی را در اختیار بازی در حال اجرا می گذارد. این قابلیت جدید از هر دو بازی های معمول و بازی های طراحی شده برای محیط Store (موسوم به UWP ) پشتیبانی می کند. با این حال مایکروسافت ادعا می کند از آنجایی که بازی های UWP  اطلاعاتی راجع به پیش نیاز های بازی در اختیار سیستم عامل قرار می دهند، بیشتر از بازی های معمولی از بهبودهای “Game Mode” بهره می برند. آنچه که گفته شد به این معناست که در وجود این قابلیت جدید هنگام اجرای بازی ها منابع سخت افزاری کمتر در دسترس پردازش ها و سرویس های در حال اجرا در پس زمینه قرار می گیرند.
“Game Mode” به طور خودکار تخصیص هسته های پردازنده و اولویت thread ها در استفاده از پردازنده را تنظیم می کند که از افت کارایی ناشی از استفاده پردازش های پس زمینه از منابع می کاهد. این ایده از آنجایی شکل گرفته که در مواقع اجرای بازی ها پردازش های غیر مرتبط به بازی بر سر استفاده از منابع با بازی به رقابت می پردازند و همین امر به افت کارایی می انجامد. “Game Mode” در سمت پردازنده گرافیکی نیز به نفع بازی ها عمل می کند و برش های زمانی بیشتری به بازی ها اختصاص می یابد. در همین حال انتظار می رود سازندگان پردازنده گرافیکی پشتیبانی از این قابلیت جدید را به درایورها و برنامه های مکمل خود نظیر  GeForce Experience انویدیا اضافه کنند.

هرچند تا عرضه این قابلیت جدید در قالب آپدیت موسوم به Creators چند ماه فاصله باقی است، اما مایکروسافت با بیلدهای پیش نمایش آتی به مرور این قابلیت جدید را در اختیار کاربران عضو برنامه ویندوز اینسایدر قرار می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *