خبرها

دیوار و قوانین سخت‌گیرانه‌اش برای کوتاه کردن دست اخلالگران در بخش خودرو و املاک

به دنبال التهاب‌های اخیری که در قیمت خودرو و مسکن به وجود آمده بود، دیوار، بزرگ‌ترین پلتفرم انتشار آگهی ایرانی، مجبور شد برای چند روز قیمت‌ها را حذف کرده و از برچسب قیمت توافقی استفاده کند. این راه‌حل به صورت موقتی اجرایی شد اما حالا، ۲۱ اردیبهشت ماه، دیوار بیانیه‌ای درباره حذف دلالان اخلال‌گر منتشر کرده است. گویا قرار است قیمت‌ها دوباره به دسته بندی خودرو و املاک برگردد اما برای اینکه قیمت‌ها صحیح باشند و به التهاب‌ها دامن زده نشود، قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای قیمت‌گذاری این دو دسته تعیین شده است.

برای نمونه برخی از این اقدامات به صورت زیر هستند:

تطبیق کد ملی درج کنندگان آگهی با کد ملی مالک شماره موبایلی که از طریق آن ثبت آگهی صورت گرفته است
تعیین سقف قیمت برای خودرو‌ها (به صورت آزمایشی)
نمایش اطلاعات معاملات پایان پذیرفته به تفکیک منطقه که از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام می‌شود
و…

بخشی از بیانیه دیوار به صورت زیر است:

با همکاری‌های فنی سازمان فناوری اطلاعات و با استفاده از سامانه‌ شاهکار، از این پس در دو دسته‌بندی خودرو و املاک، کد ملی درج کنندگان آگهی با کد ملی مالک شماره موبایلی که از طریق آن ثبت آگهی صورت گرفته، تطبیق داده خواهد شد. در فاز اول -در صورت صحت اطلاعات وارد شده- تطبیق آن در صفحات آگهی نمایش داده می‌شود. این امر باعث خواهد شد خریداران نیز مطمئن شوند که آگهی‌دهنده، اطلاعات هویتی خود را به درستی اعلام کرده است. در فازهای بعدی سخت‌گیری‌های بیشتری در زمینه‌ تشخیص هویت آگهی‌دهندگان اعمال خواهد شد و امیدواریم این راهکار بدون اخلال در فعالیت عموم کاربران، منجر به کوتاه شدن دست تبانی‌گرانی شود که با سیم‌کارت‌های بی‌هویت اقدام به درج آگهی غیر واقعی با هدف ایجاد التهاب در بازار و یا کلاهبرداری می‌کنند. ادامه‌ بهره‌برداری دیوار و احتمالا دیگر کسب و کارهای اینترنتی از سامانه‌ شاهکار نیازمند همکاری و کاهش هزینه‌های اعلامی این سامانه از سوی وزارت ارتباطات و زیرمجموعه‌های آن خواهد بود.

در دسته‌بندی خودرو، برای دوره‌ای آزمایشی تا رفع التهاب بازار، با استفاده از قیمت‌هایی که از سوی اتحادیه‌ صنف دارندگان نمایشگاه‌ها و فروشندگان خودرو اعلام می‌شود محدودیت‌هایی در سقف قیمت پیشنهادی آگهی‌های خودرو اعمال خواهد شد. امیدواریم این محدودیت به جلوگیری از قیمت‌گذاری‌های کاذب و بازگشت رونق به آن کمک کند. این امر نیازمند همکاری مستمر و سازنده‌ اتحادیه‌ مذکور در روزهای پیش روست.

در دسته‌بندی املاک شهرهای بزرگ، از امروز اطلاعات معاملات پایان پذیرفته‌ای را که از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام می‌شود به تفکیک مناطق در اختیار بازدیدکنندگان قرار خواهیم داد. امیدواریم ارائه‌ این اطلاعات، تصمیم‌گیری در خصوص قیمت ارائه‌شده را برای کاربران ساده‌تر کند. اثرگذاری این اطلاعات منوط به به‌روزرسانی مرتب و افزایش دقت در جمع‌آوری آن از سوی نهادهای مسئول است.

درج آگهی برای عموم مردم رایگان باقی می‌ماند. در عین حال سخت‌گیری‌های بیشتری از جمله در اعمال هزینه‌ ثبت آگهی برای کسانی که بیش از حد مورد نیاز عموم، اقدام به درج آگهی می‌کنند، اعمال خواهد شد. امیدواریم که این راهکار نظر ریاست اتحادیه‌های خودرو و املاک را که امکان درج مکرر آگهی رایگان توسط اخلال‌گران را عاملی برای افزایش قیمت‌ها می‌دانستند، تأمین و در عین حال رضایت عموم مردم را در دریافت خدمات رایگان و با کیفیت جلب کند. شایان ذکر است که این تغییرات محدود به برخی شهرهای بزرگ خواهد بود.

از آنجایی که شرکت بوگاتی نام مشتریان خود را فاش نمی کند، خریدار La Voiture Noire تاکنون ناشناس باقی مانده است، هر چند برخی پیش بینی می کردند مدیرعامل سابق گروه فولکس واگن یعنی آقای فردیناند پیچ (Ferdinand Piech) باشد.

اما روزنامه اسپانیایی مارکا مدعی شده کریستیانو رونالدو ستاره کنونی باشگاه یوونتوس فردی است که بوگاتی La Voiture Noire به سفارش وی ساخته می شود.

با توجه به علاقه رونالدو به خودروهای لوکس و گران قیمت به ویژه محصولات بوگاتی دور از انتظار نیست که این فوتبالیست ثروتمند و محبوب مالک La Voiture Noire باشد.

بد نیست اشاره کنیم تازه ترین خودروی مزین به نشان بوگاتی که بدنه آن با نیم نگاهی به Type 57 SC Atlantic طراحی شده، از همان موتور ۸ لیتری ۱۶ سیلندر چهار توربوی معروف بهره می برد. این موتور ۱۴۷۹ اسب بخار قدرت و ۱۶۰۰ نیوتن متر گشتاور دارد.

البته همانطور که پیش تر به اطلاعتان رساندیم، نمونه ای که در ژنو در معرض دید عموم قرار داشت، در اصل نسخه ای ناقص و صرفا نمایشی بود که توسط یک موتور برقی ضعیف جابجا می شد. تکمیل این خودرو و تحویل آن به خریدار چیزی در حدود دو سال زمان خواهد برد.

چنانچه گزارش مارکا صحیح باشد، La Voiture Noire سومین مدل بوگاتی خواهد بود که به کلکسیون رونالدو راه پیدا کرده و در کنار ویرون گرند اسپرت و شیرون نگهداری خواهد شد. لامبورگینی اونتادور، استون مارتین DB9، رولزرویس فانتوم و فراری ۵۹۹ GTO برخی از مدل های گران قیمت دیگری هستند که در کلکسیون رونالدو به چشم می خورند.

Cr7 and bugatti chiron

خبر دیگر در رابطه با شرکت بوگاتی اینکه به گفته تیمو براوو (Tim Bravo) مدیر روابط عمومی تنها ۱۰۰ دستگاه از ظرفیت تولید ۵۰۰ دستگاهی نسخه های مختلف شیرون در دسترس بوده و امکان سفارش آنها برای علاقه مندان وجود دارد. از میان ۴۰۰ سفارش پیشین تاکنون ۱۸۰ مورد تحویل داده شده که ۴۶ دستگاه از آنها اکنون در خاک ایالات متحده هستند.

بر اساس تحقیقات دیجیاتو در روزهای اخیر دلالان با استفاده از پلتفرم هایی نظیر وبسایت های دیوار، باما و شیپور در حال دستکاری کردن بازار خودرو بودند و موجب شدند علی رغم نوسان کمِ قیمت دلار، قیمت خودروها با افزایش بالایی مواجه شود. به دنبال این افزایش، رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا از برخورد جدی با دلالان این حوزه و حذف قیمت‌های بازار خودرو و مسکن از سایت های واسط خبر داده است.

به گزارش ایسنا، سرهنگ مصطفی نوروزی، فعالیت سودجویان و تعدادی از دلالان فعال این حوزه را از عوامل ایجاد هیجان و التهاب در بازار خودرو و مسکن کشور دانسته است. به عقیده او این افراد با فعالیت های گسترده و سازمان یافته در سایت های واسط باعث افزایش بی رویه و خارج از عرف قیمت خودرو و مسکن شدند:

«پلیس فتا به منظور ارتقاء امنیت کاربران پیرامون فعالیت در بازارهای آنلاین و سایت‌های درج آگهی در فضای مجازی، جلسات متعددی با مراجع محترم قضایی برگزار کرده و با پیگیری‌های صورت گرفته، دستور سرپرست محترم دادسرای ناحیه ۳۱ تهران، حذف قیمت‌های بازار خودرو و مسکن به مدیران سایت‌های واسط ابلاغ شد.»

به گفته نوروزی از روز گذشته شاهد حذف قیمت خودور و مسکن در این سایت‌ها بوده‌ایم و امید می رود با همکاری و تعامل بیش از پیش مدیران این سایت‌ها با پلیس فتا، شاهد ایجاد آرامش و ثبات نسبی و کاهش التهاب پیش آمده باشیم.

سرهنگ نوروزی همچنین اشاره کرده که برخورد با دلالان و سودجویان این حوزه در دستور کار پلیس فتا بوده و در صورت شناسایی سودجویان، مراتب به صورت قانونی مورد پیگیری قضائی قرار خواهد گرفت.

سامانه گمرک و رجیستری گوشی‌های مسافری مسئله‌ای است که در طول چند ماه اخیر خبرساز شد. درواقع بنا شده بود تا سامانه گمرک برای رجیستری گوشی‌های مسافری تنها برای ثبت یک گوشی در سال باز باشد. این مسئله اعتراضات زیادی از سمت فروشندگان موبایل را به دنبال داشت و همین اعتراض‌ها باعث شد تا این قانون فعلاً اجرایی نشود.

حالا اما سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از لغو رجیستری گوشی‌های مسافری از اول خرداد ماه خبر داده است. به این ترتیب تنها تا آخر اردیبهشت ماه سامانه رجیستری گوشی‌های مسافری در دسترس کاربران است.

تکلیف گوشی‌های مسافری در بازار چیست؟

دهقانی‌نیا، مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا درباره گوشی‌هایی مسافری که دست فروشندگان است چنین توضیح داده است:

این زمان مشخص آخرین مهلت برای راه‌اندازی اتصال سامانه گمرک به نیروی انتظامی است و با توجه به اطلاع‌رسانی‌های انجام شده به هیچ وجه تمدید نخواهد شد و تمامی فعالان بازار باید تا انتهای این بازه دستگاه‌های تلفن همراه خریداری شده خود را یا بفروشند و یا به طریقی رجیستر کنند.

به این ترتیب قرار است از ماه آینده این سامانه دیگر روی گوشی‌های غیرمسافر بسته شود.

ماجرای آتش گرفتن گلکسی نوت‌های سامسونگ حالا شاید دوباره در حال تکرار شدن باشد. این بار تصویر یک گوشی گلکسی S10 5G منفجر شده خبرساز شده است.

یکی از افرادی که گلکسی S10 5G را خریداری کرده بوده، اخیرا گزارش داده که گوشی‌اش منفجر شده است. او تصاویری از گوشی خود منتشر کرده است که گلس پنل پشتی و جلویی گوشی سوخته و خراب است. سامسونگ پیگیر این ماجرا شده و گوشی منفجر شده را بررسی کرده است و در نهایت توضیح داده که این انفجار به دلیل عملکرد گوشی نبوده بلکه دلیل اصلی‌اش تاثیرات خارجی بوده است. سامسونگ درباره انفجار گلکسی S10 5G این طور توضیح داده است:

بعد از گرفتن گوشی از مشتری، سامسونگ به صورت دقیق دستگاه را بررسی کرده و متوجه شده است که این انفجار به دلیل تاثیرات خارجی بوده است.

تصاویری از گلکسی S10 5G منفجر شده

 

صاحب گوشی گلکسی S10 5G اما ماجرا را طور دیگری شرح می‌دهد. به گفته او بدون هیچ دلیلی گوشی شروع به داغ شدن کرده است و در ادامه ماجرای منفجر شدن گلکسی S10 را این طور بیان کرده است:

زمانی که احساس کردم گوشی خیلی داغ است، آن را روی میز گذاشتم. گوشی من روی میز بود که بوی سوختگی از آن بلند شد و سپس دود از آن خارج شد.

اگرچه سامسونگ اعلام کرده است که مشکل از تاثیرات محیطی بوده است اما سابقه سامسونگ با انفجار گوشی‌های گلکسی نوت ۷ پیش عده زیادی از کاربران خراب شده است. حالا باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا منفجر شدن گلکسی S10 باز هم تکرار خواهد شد یا نه.

مایکروسافت آپدیت می ۲۰۱۹ ویندوز۱۰ را برای کامپیوترهایی که از حافظه USB یا کارت SD استفاده می‎کنند مسدود می‎کند

مایکروسافت امروز مطلبی را منتشر کرده و به کاربران ویندوز۱۰ هشدار داد که اگر از حافظه خارجی USB یا کارت SD استفاده می‎کنند احتمال می‎رود که آپدیت می ۲۰۱۹ روی سیستم آن‎ها نصب نشود. شرکت مایکروسافت دلیل این مشکل را «جایگزینی درایو نامناسب» نامید.
جایگزینی درایو نامناسب ممکن است در کامپیوترهایی رخ دهد که هنگام نصب آپدیت می ۲۰۱۹ از دستگاه USB اکسترنال یا کارت حافظه SD استفاده کنند. این شرکت گفت که به همین دلیل این کامپیوترها آپدیت می ۲۰۱۹ را دریافت نخواهند کرد. اگر این پیام خطا را دریافت کردید به این معنی است که آپدیت می ۲۰۱۹ به خاطر مشکل حافظه USB اکسترنال یا کارت SD برای شما هم رخ داده است.


خوشبختانه حل این مشکل بسیار راحت است. مایکروسافت توصیه کرده که کاربران هر دستگاه USB یا SD خارجی را جدا کرده و نصب آپدیت می ۲۰۱۹ را ریستارت کنند. این دستگاه‎ها شامل دریوهای فلش، هارد درایوهای اکسترنال مبتنی بر USB یا کارت‎های SD متصل شده به دستگاه‎های کارت ریدر می‎شود. اگر ویندوز خود را از یکی از این دستگاه‎ها اجرا نمی‎کنید ( که احتمالش خیلی پایین است) به راحتی می‎توانید این مشکل را حل کنید.
مایکروسافت قصد دارد در یک آپدیت سرویسینگ ویندوز۱۰ مشکل جایگزینی درایو نامناسب را حل کند. آپدیت می ۲۰۱۹ برای تمام کاربران ویندوز۱۰ مسدود نخواهد شد. بلکه برای کسانی مسدود می‎شود که آپدیت آوریل ۲۰۱۸ ( ویندوز۱۰، نسخه‎ی ۱۸۰۳) یا آپدیت اکتبر ۲۰۱۹ (ویندوز۱۰، نسخه‎ی ۱۸۰۹) را داشته باشند. کاربرانی که نسخه‎های قدیمی‎تر ویندوز۱۰ را دارند خواهند توانست بدون بروز هیچ مشکلی آپدیت می ۲۰۱۹ را دریافت کنند.
همانطور که از نامش پیداست، آپدیت می ۲۰۱۹ ماه آینده منتشر خواهد شد. کاربران ویندوز۱۰ می‎توانند این آپدیت را به تعویق بیندازند. اما اگر خیلی مشتاق هستید پکیج آپدیت هم اکنون روی MSDN موجود است.

جدیدترین به‌روزرسانی ویندوز که در تاریخ ۹ آپریل – ۲۰ فروردین منتشر شده باعث اختلال در چندین آنتی‌ویروس مختلف می‌شود از جمله Avast، Avira، ArcaBit، McAfee و Sophos. سیستم‌هایی که به این وضعیت دچار شده‌اند مشکلاتی نظیر فریز شدن یا به شدت کند بودن گریبانگیرشان شده است. ویندوز ۱۰، ۷، ۸٫۱، Server 2008 R2، Server 2012 و Server 2012 R2 همگی تحت تاثیر چنین خطاهایی قرار گرفته‌اند.

بعد از انتشار آپدیت، مایکروسافت شروع به افزودن نام آنتی‌ویروس‌هایی که دچار اختلال می‌شوند کرده و کاربران زیادی گزارش دادند برنامه‌های Avast، Avira، Arcabit، McAfee و Sophos در صفحه ورود (Login Screen) ویندوز سیستم آنها را تقریبا از کار می‌اندازند.

برخی از کاربران موفق شده‌اند از صفحه لاگین عبور کنند اما این کار نزدیک به ده ساعت زمان برده است. کمپانی Avast پیشنهاد کرده قبل از اقدام به ورود به مدت ۱۵ دقیقه سیستم را رها کنند. همچنین ArcaBit و Avira نیز به‌روزرسانی‌هایی منتشر کردند تا مشکل را حل کنند. راه حل موقتی و سریع نیز استفاده از حالت Safe Mode ویندوز و پاک کردن آنتی‌ویروس است.

شرکت‌های McAfee و Avast تقصیرات را به گردن Microsoft انداخته‌اند. تغییراتی که اخیرا مایکروسافت در اجرای برخی برنامه‌های Win32 بوجود آورده باعث چنین اختلالاتی است. در واقع آنتی‌ویروس برای دسترسی به منابع درخواست می‌دهد اما این درخواست بلاک شده. حالا اما تولیدکنندگان آنتی‌ویروس متوجه چنین تغییری شده‌اند هرچند عجیب است که آنها چنین چیزی را در فاز Insider Preview به‌روزرسانی رفع نکرده‌اند اما به هر حال طی آپدیت‌های بعدی این مشکلات رفع خواهند شد.

این روزها اخبار مهمی از کنسول بازی Playstation 5 به عنوان نهمین نسل از کنسول های بازی، منتشر شده است. تا کنونی برخی از مولفه ها و مشخصات فنی این کنسول بازی به صورت غیر مستقیم از سوی سونی و منابع نزدیک و معتبر منتشر شده است. در این مطلب به جمع بندی این اخبار پرداخته و تنها مشخصات فنی را مرور خواهیم کرد؛ به عبارت ساده تر، مشخصات سخت افزاری و البته قابلیت های جدید.

کنسول بازی Playstation 4 نسخه ی PRO می تواند از دقت تصویر ۴K در کنار تکنیک HDR پشتیبانی می کند. کنسول بازی پلی استیشن ۵ می تواند از رزولوشن ۸K نیز پشتیبانی نماید. با توجه به ورود تلویزیون های ۸K به بازار (از ابتدای سال جاری به صورت گسترده تر) و همچنین از آنجایی که هر کنسول بازی برای مدت طولانی در خط تولید باقی می ماند، سونی تصمیم گرفته است که رزولوشن ۸K را نیز مد نظر قرار دهد. این کنسول تکنیک HDR10 را نیز پوشش می دهد.

در حوزه حافظه های ذخیره سازی، تقریبا می دانیم که دیگر هارد دیسک های ۲٫۵ اینچی که تا کنون در کنسول های بازی مورد استفاده قرار می گرفته است، توان تامین نیاز یک کنسول نسل نهمی را نداشته و “احتمالا” در پلی استیشن ۵ شاهد استفاده از یک درایو SSD خواهیم بود. وجود درایو SSD قیمت نهایی کنسول بازی را به طور چشمگیری افزایش خواهد داد؛ بدین ترتیب که یک کنسول نسل نهمی نیازمند حداقل ۵۰۰ گیگابایت حافظه سالید است که بدین ترتیب قیمت این کنسول مسئله ای برای سازندگان می شود.

شرکت AMD، تراشه ی نیمه سفارشی (SOC) کنسول های بازی جدید را تولید کرده و در معماری گرافیکی کنسول بازی Playstation 5 از ریزمعماری NAVI استفاده می گردد؛ این معماری گرافیکی تا کنون در کارت گرافیک های این شرکت رویت نشده و بارها به تعویق افتاده است. تراشه فوق در حوزه های پردازشی از لیتوگرافی ۷ نانومتری بهره خواهد برد که بخش GPU در این مدل نیز با این لیتوگرافی تولید می گردد.

در نهایت به بخش پردازش های CPU در کنسول بازی پلی استیشن ۵ می رسیم؛ ای ام دی از معماری ZEN2 که با لیتوگرافی ۷ نانومتری استفاده کرده و این دقیقا همان معماری است که در CPUهای Ryzen 3000 مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه جدید ترین معماری گرافیکی و پردازشی AMD در این تراشه جای می گیرد. با این وجود قطعا باید با یک سیلیکون بزرگ روبرو باشیم چرا که CPU و GPU قدرتمندی را در خود جای داده است!

گلکسی فولد قرار بود که نسلی از آینده باشد، به‌طور دقیق این محصول آینده گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها لقب گرفته بود. اما تنها دو روز بعد از آنکه سامسونگ این گوشی را برای بررسی در اختیار کارشنان و متخصصین قرار داد، گزارشاتی از مشکلات نمایشگر این گوشی منتشر شد.

اولین گزارش مشکل از سمت دیتر بون خبرنگار ورج مطرح شد. او روز دوشنبه گلکسی فولد سامسونگ را دریافت کرد،

اما غروب فردای آن روز نمایشگر این گوشی دچار برآمدگی مشکوک و کوچکی شد و این مشکل به قسمت وسط نمایشگر بسط پیدا کرد. مشخص نیست که این برآمدگی به چه صورت گسترش پیدا کرده است اما در صبح روز گذشته خطوط عمودی و افقی از پیکسل‌های مرده در پنل OLED این گوشی ظاهر شده بود.مشکل نمایشگر تاشوی گلکسی فولد سامسونگ

بلافاصله پس از آنکه خبرنگار ورج از وجود مشکل در نمایشگر گلکسی فولد خبر داد؛ استیو کواچ از CNBC هم در توئیتر خود از بروز مشکلی مشابه در گوشی Galaxy Fold که در اختیارش قرار گرفته گزارش داد. این بار اما مشکل عمیق‌تر بود و سمت چپ نمایشگر تاشوی این گوشی دائما در حال سوسو زدن بود. در ویدئویی که کواچ از دستگاه گلکسی فولد منتشر کرده بود، این گوشی به یک دستگاه کاملاٌ غیرقابل استفاده تبدیل شده بود.

البته ماجرا به همین جا ختم نشد. مارک گورمن از بلومبرگ هم با انتشار تصاویری از مشکل بزرگتری خبر داد. در این مورد گفته شده بود که پیکسل‌های نمایشگر گلکسی فولد سامسونگ به صورت تدریجی سیاه شده‌اند. به عنوان مثال شب گذشته تنها نصف نمایشگر غیرقابل استفاده بود، اما صبح تنها بخش کوچکی از آن هنوز سالم باقی مانده بود. گورمن گفته است که با نوک انگشت ضربه زدن به نمایشگر، تو رفتگی‌های دائمی بر روی آن ایجاد می‌شد.مشکل نمایشگر تاشوی گلکسی فولد سامسونگ

در آخر نوبت به مارکس براونلی همان MKBHD معروف توئیتر بود که خبر از بروز مشکل از نمایشگر گوشی گلکسی فولد خود دهد. او البته به این موضوع اعتراف کرده که لایه پلیمر که در نگاه اول تصور کرده یک محافظ نمایشگر معمولی است را از روی گوشی برداشته، اما کمی پس از آن متوجه شد که نمایشگر به طور کل سیاه شده و از کار افتاده است.مشکل نمایشگر تاشوی گلکسی فولد سامسونگ
چه چیزی باعث بوجود آمدن این مشکل شده است؟

سامسونگ هنوز به طور رسمی در مورد این موضوع اظهار نظر نکرده است. اما به نظر می‌رسد که مشکلات بوجود آمده با لایه پلیمری روی نمایشگر ارتباطی داشته است. باوجود آنکه این شرکت درخصوص این لایه هشدار داده بود، بررسی کنندگان به این هشدارها توجهی نکرده‌اند. به عنوان مثال مارکس براونلی و مارک گورمن این لایه را برداشته‌اند و مشکلات بعد حذف این لایه بوجود آمد.

اما در طرف مقابل خبرنگاران ورج و CNBC نه این لایه را حذف کرده‌اند و نه تلاشی در این راستا کرده‌اند. با این حال مشکلات نمایشگر برای آنها هم بوجود آمده است. این یعنی ممکن است مشکلات به لایه‌های زیرین گوشی مرتبط باشد. قرار بر این بود که پیش‌فروش این گوشی از هفته آینده آغاز شود. اما سامسونگ برای آنکه یک بار دیگر سرنوشت گلکسی نوت ۷ را به تلخی تجربه نکند، احتمالاً این پیش‌فروش را به تعویق خواهند انداخت.

باران اینترنت از فضا – ارائه اینترنت توسط آمازون با ۳۲۳۶ ماهواره

شرکت آمازون تجارت خود را با فروش کتاب آغاز کرد اما این موضوع مربوط به ۲۵ سال پیش است. آمازون در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های حوزه خرید و فروش اینترنتی می‌باشد که بلند پروازی‌های آن هر چند وقت یک بار تیتر خبرهاست. یکی از مواردی که شاید به گوش همه آشنا باشد تحویل کالا با پهپاد است.

این نوآوری‌ها تاثیرات بزرگی بر روی این صنعت داشته ولی شاید بزرگترین آن‌ها نباشد.

بر اساس آخرین اعلام آمازون این شرکت قصد دارد تا ۳۲۳۶ ماهواره را به فضا فرستاده تا اینترنت را در دسترس تمام دنیا قرار دهد. این پروژه که کویپر نام دارد توسط اتحادیه بین‌المللی مخابرات در دست اجرا قرار خواهد گرفت. مجریان این پروژه عظیم در نظر دارند تا این ماهواره‌ها را در سه ارتفاع مختلف از ۳۶۷ تا ۳۹۱ مایل از سطح زمین قرار دهند که طبق محاسبات این آرایش قرارگیری تقریبا ۹۵ درصد از سطح زمین را پوشش خواهد داد.

یکی از سخنگویان شرکت آمازون اعلام کرد که این آرایش و ارتفاع برای ماهواره‌ها باعث می‌شود تا تاخیر در دریافت اطلاعات به حداقل برسد و جوامع محروم بتوانند اینترنتی پرسرعت را تجربه کنند. این پروژه یک پروژه بلند مدت می‌باشد ولی درصورت اتمام آن، شاهد دسترسی اکثریت مردم جهان به اینترنت خواهیم بود. ما در طول انجام این پروژه از شرکت‌هایی که هدف مشترکی با این پروژه دارند استقبال خواهیم کرد.

زمان دقیق به سرانجام رسیدن این پروژه مشخص نیست ولی می‌توان به قطعی بودن این آرزو امیدوار بود چرا که آمازون در حال همکاری با شرکت‌های مرتبط با هوا فضاست.

این پروژه حتی برای یکی از بزرگترین شرکت‌های حوزه تکنولوژی نیز کار سخت و هزینه‌بری محسوب می‌شود. شاید این پروژه در نگاه اول خیرخواهانه بنظر برسد ولی موضوع اصلی این حرکت دسترسی آمازون به مردم خواهد بود که به معنی فروش بیشتر برای خود شرکت می‌باشد. در حال حاضر مشتری های آمازون تنها در آمریکا به عدد ۱۰۰ میلیون می‌رسد ولی تصور کنید که با اجرایی شدن این طرح شمار مشتری های آمازون به عدد نجومی ۷ میلیارد برسد.

همانطور که گفته شد تقریبا ۹۵ درصد از جمعیت زمین بعد از انجام این پروژه به اینترنت دسترسی خواهند داشت اما احتمالا به علت این همه تحریم ایران جز همان ۵ درصد باقی مانده خواهد بود.

در نهایت امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد به ثمر نشستن این پروژه بزرگ باشیم.